Podpisy kandidátů na Hrad kontroluje padesát lidí na tři směny

  9:18
Ministerstvo vnitra začalo s kontrolou petičních archů a kandidátních listin uchazečů o Hrad. Vyčlenilo na to padesát zaměstnanců, kteří ve třísměnném provozu ověřují denně tisíce podpisů.

Petiční archy s podpisy občanů podporujících Miloše Zemana jako kandidáta prezidentských voleb v roce 2018. (16. srpna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle náměstka pro řízení legislativy Petra Mlsneho začal probíhat výběr vzorků petic, pod kontrolou jsou ale i kandidátní listiny podpořené poslanci a senátory.

Ministerstvo vnitra obdrželo celkem dvacet přihlášek, 19 z nich v předepsaném termínu. U některých kandidátů je ale podle slov náměstka jasné, že budou vyřazeni. O všech kandidátkách probíhá správní řízení a u všech budou uvedeny důvody odmítnutí. U některých zcela chybí podpisy, podpora poslanců nebo senátorů.

Kontrolu musí ministerstvo stihnout do 24. listopadu. Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna příštího roku, případné druhé kolo se dvěma nejsilnějšími kandidáty se uskuteční 26. a 27. ledna.