Písek je díky školám i dálnici městem město podnikatelů, ukázal průzkum

  8:42
Nejvhodnějším místem pro podnikání v posledních deseti letech je na jihu Čech Písek. Vyplývá to ze srovnání platů, úředních hodin či nezaměstnanosti jednotlivých měst. Druhý skončil Jindřichův Hradec a třetí Třeboň.

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Leží pár kilometrů od dálnice, na jeho okraji je rozlehlá průmyslová zóna a mladí lidé tam mají bohatou nabídku vzdělání. To je jen několik důvodů, proč je Písek pro podnikatele atraktivní lokalitou a teď dokonce tou vůbec nejvhodnější v celém regionu. Od října se pyšní titulem jihočeské Město pro byznys desetiletí.

„Za vynikající dlouhodobé výsledky vděčí Písek vysokému podílu malých a středních firem, stejně jako kvalitnímu odbornému školství. Radnice se může dlouhodobě i v celorepublikovém srovnání pochlubit vysokým podílem kapitálových výdajů či dobrou komunikací s podnikateli,“ vyjmenoval ty nejdůležitější důvody úspěchu mluvčí projektu David Pavlát.

Radnice firmě dovolila přivézt 200 Srbů

Město se zhruba třiceti tisíci obyvatel trápí stejně jako zbytek regionu nedostatek pracujících. Podle posledních čísel dosáhla nezaměstnanost v okrese hodnoty 1,5 procenta.

„Proto jsme se zapojili do programu Srbsko a máme zájem o celé rodiny,“ vysvětlila starostka Eva Vanžurová. Radnice před nedávnem souhlasila s žádostí společnosti Faurecia, která chtěla přivézt až 200 zaměstnanců právě ze země na Balkánském poloostrově.

Dohoda je taková, že o příjezdu Srbů bude firma město informovat s předstihem. Zároveň oznámí, kolik lidí dorazí či jejich věk, aby bylo možné připravit zařazení dětí do škol.

„Myslím si, že se také snažíme hodně pomáhat firmám ve spolupráci se středně velkými firmami. Pořádáme dvakrát ročně setkání s podnikateli, kdy se bavíme o jejich problémech, iniciujeme setkání podnikatelů a odborných středních škol. Mají možnost vyjádřit názor, kam by se mělo vzdělávání ubírat, protože školní učivo je trošku pozadu za současnými potřebami,“ doplnila k ocenění starostka Vanžurová.

V průmyslové zóně u hlavního tahu na Prahu je nyní ještě jeden pozemek volný, ale radnice teď s jeho nabídnutím nechvátá. Důvodem je právě nedostatek pracovní síly.

Jindřichův Hradec má nejlepší web

Titul města pro byznys se v minulých letech udělovala vždy za jednotlivé roky. Z deseti pokusů byl Písek první hned pětkrát a třikrát skončil druhý. V roce 2010 dokonce město vyhrálo napříč republikou. Organizátoři teď srovnávali data z posledních deseti let a ta vyhodnotili. I proto se letos vyhlašovaly pouze první tři příčky.

Za Pískem skončil Jindřichův Hradec. Velkou zásluhu na tom mají nejlepší krajské webové stránky z hlediska podnikatelského obsahu. Na webu města je záložka Podnikatel, kde najdou lidé právní předpisy města, prodej a pronájem pozemků a nemovitostí nebo třeba katalog podnikatelů.

Velký nárůst firem ale tady v současnosti nepociťují.

„O velkém rozšíření podnikatelů se teď nedá mluvit. Nějaké provozovny skončí a nové se zase otevřou. U nás je stále největším zaměstnavatelem nemocnice, kde pracuje přes 800 lidí. Pak je tady hodně firem, které mají od 100 do 200 pracovníků. Díky nim máme nízkou nezaměstnanost,“ vysvětlil starosta Stanislav Mrvka. Ta je v okrese dokonce nejnižší z celého kraje. V říjnu tady bylo bez práce 1,3 procenta lidí.

V lázních lidé nechybí

V čem Jindřichův Hradec nemůže Písku konkurovat, je dopravní napojení. To je totiž jedno z kritérií v kategorii Podnikatelské prostředí. Druhá nese název Přístup veřejné správy. U obou je takových bodů celkem 23. Organizátoři porovnávají také průměrný měsíční plat, změnu v počtu obyvatel, cenu vodného a stočného nebo třeba úřední hodiny.

Na Jindřichohradecku se nachází i třetí nejúspěšnější město, které je podle srovnání vhodnou lokalitou pro podnikání. Je to téměř třikrát menší Třeboň.

„V Jihočeském kraji dokázala dvakrát zvítězit, jednou obsadit druhou a dvakrát třetí příčku. Mohou za to mimo jiné vysoké kapitálové výdaje nebo také dostupnost lékařské péče,“ zdůraznil Pavlát.

Jedním z největších zaměstnavatelů jsou ve městě Slatinné lázně Třeboň, kde pracuje bezmála pěst stovek lidí. Problémy s nabíráním tady nyní nemají.

„S nezaměstnaností problém nepociťujeme, protože máme pozice naplněné. U odborných profesí je nábor složitější, ale teď jsme na tom naštěstí dobře,“ zhodnotil jednatel lázní Vilém Kahoun.

Autor: