Podle průzkumu by měl prezident svěřit sestavení vlády někomu jinému

  10:26
Podle tří pětin Čechů by měl Miloš Zeman svěřit sestavení vlády někomu jinému než premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, jehož výsledky zveřejnila Česká televize. Předčasné volby by se pak měly podle většiny lidí konat jen až po vyčerpání všech tří pokusů o sestavení vlády.

Prezident přijal na Pražském hradě demisi vlády Andreje Babiše. (24. 1. 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle 61 procent účastníků průzkumu by měl prezident Zeman pověřit jednáním o vládě jiného člověka než zatím neúspěšného šéfa ANO a zhruba třetina lidí by nechala vyjednávat Andreje Babiše.

Při výběru z dosud zmiňovaných variant složení vlády jsou Češi rozpolcení. Ani jedna sestava nemá nadpoloviční podporu veřejnost. Největší podíl lidí by souhlasil s vládou ANO a ČSSD za podpory komunistů, o které bude Babiš v příštích dnech jednat, nebo pro úřednickou vládu. Tyto dvě varianty by shodně volilo 37 procent dotázaných. Nejmenší podíl příznivců má naopak vláda ANO s přímou účastí komunistů a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), a to 32 procent.

Také voliči ANO jsou ohledně složení vlády nerozhodní. Spolupráci hnutí s ČSSD za tolerance KSČM by dalo přednost 52 procent z nich, mírně větší podporu má menšinová vláda ANO podporovaná SPD a KSČM, a to 55 procent. Z voličů sociálních demokratů by dalo 57 procent přednost vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM. Žádná z ostatních variant neměla u příznivců ČSSD nadpoloviční podporu.

Předčasné volby místo dalších jednání o vládě by si hned vybralo jen 20 procent lidí. Většina, tedy 55 procent, by nejprve vyčerpala všechny pokusy o sestavení vlády a až po jejich neúspěchu přistoupila k volbám.