Podle Babiše by mohly nedostatek sester v nemocnicích řešit výsluhy

  8:38
Řešením nedostatku sester v třísměnném provozu by mohly podle premiéra v demisi Andreje Babiše řešit výsluhy. Nápad Asociace sester, která navrhuje 5000 korun měsíčně, ministerstvo zdravotnictví ještě prověří. Podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) bude potřeba spočítat, kolik takových sester je a kolik by to stálo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V nemocnicích aktuálně chybí asi 2500 sester. Podle ministra zdravotnictví by mohly být výsluhy jedním z řešení, jak dostat sestry zpět do nemocnic, pokud jsou nyní v jiných segmentech. Šlo by podle něj o sestry ve směnném provozu u lůžka.

Výsluhový příspěvek probírají například bývalí policisté, vojáci, hasiči nebo celníci. Nárok na něj vzniká po skončení služebního poměru trvajícího minimálně 15 let.

Podle posledních státních statistik bylo za rok 2016 v Česku asi 83 000 pracovních úvazků zdravotních sester a porodních asistentek. Za posledních pět let jich ubylo zhruba o 700. Na nedostatek sester si stěžují především nemocnice a další lůžková zařízení. Minulé vedení ministerstva zdravotnictví si zvýšení počtu sester slibovalo od zjednodušení vzdělávání sester a zvýšení tarifních platů. V posledních dvou letec dostaly sestry přidáno deset procent k tarifu, přislíbeno mají i na příští rok. Sestry v třísměnném provozu dostaly navíc přidáno loni v červenci dalších 2000 korun měsíčně.

U sester činí tarif asi 65 procent mzdy, k tomu dostávají osobní hodnocení nebo příplatky za přesčasy. Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu.

Průměrný hrubý plat sester byl loni na podzim podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky téměř 28 500 korun. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30 866 korun, v nestátní 25 434 korun.