Koho z šéfů vezmete na výlet? Radnice nasadila na úředníky podivný dotazník

  9:32
Hodonínské úředníky pobouřil podivný průzkum. Bojí se, že povede k personálním čistkám. Nadřízení dotazníkem jmenovitě zjišťují třeba to, koho ze šéfů by úředníci vzali s sebou na výlet. A hájí se tím, že podobné metody používá i americká NASA. Je to nesmysl, říkají experti.
Ilustrační snímek

Jaká odpověď je správná? Hodonínská radnice speciálním dotazníkem zjišťuje vztah úředníků k nadřízeným. (Ilustrační foto.) | foto: MF DNES

Je letní pracovní den, sluníčko svítí a na nejvyšších pozicích stanoví, že celý úřad dostane odpoledne volno. Rozhodnete se jet na výlet přímo z úřadu. Koho pozvete, aby jel s vámi? Vyjmenujte konkrétní kolegy. Formulář s touto a dalšími otázkami podobného ražení museli vyplnit a podepsat vedoucí odborů Městského úřadu v Hodoníně. Jsou pobouření, podle nich má totiž výsledek neanonymního šetření vést k personálním čistkám na úřadě. Vedení radnice to ovšem popírá.

„Dotazník jsme dostali e-mailem. Předem jsme byli paní tajemnicí upozorněni, že výsledky budou sloužit k personálním změnám. Připadá mi divné reorganizovat úřad na základě oblíbenosti zaměstnanců. S většinou kolegů se navíc vidím na poradách jednou za čtrnáct dní. Nemáme příležitost se spolu více poznat,“ podivuje se jedna z úřednic, která si vzhledem k možným problémům nepřála zveřejnit jméno. Redakce jej ale zná.

Někteří vedoucí odborů odmítli dotazník vyplnit. „Vedení reagovalo, že takové šetření je běžné, prý se používá v americké NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku – pozn. red.). My spolu ale přece nelétáme do vesmíru,“ dodává žena s tím, že nakonec prý formulář odevzdali všichni.

Podpis je hřebík do rakve

Dotazník obsahoval 6 otázek, kromě společného výletu museli zaměstnanci také třeba napsat, který z vedoucích odborů má podle nich na úřadě největší vliv nebo zda se cítí v pracovním kolektivu bezpečně.

Podle sociologa Petra Fučíka z Masarykovy univerzity ztratil formulář smysl ve chvíli, kdy ho úředníci podepsali.

„To je hřebík do rakve každého takového šetření. Přitom samotná forma je celkem běžným příkladem takzvaného sociometrického výzkumu, který se snaží zjišťovat strukturu vztahů ve skupině. Chápu ale, že jeho použití na úřadě bude skřípat. Jde o choulostivá témata. Po lidech se chce, aby odhalili svoje osobní názory na ostatní. Zvlášť v dnešní paranoii vůči všem dotazníkům se mi to zdá kontraproduktivní. Lidi jen naštvete a o vztazích na pracovišti se těžko něco dozvíte. Že to fungovalo v 80. letech v NASA, neznamená, že to půjde i na úřadě,“ podotýká Fučík.

Na aféru se redakce písemně ptala i tajemnice Jarmily Horské, která městský úřad vede. Místo odpovědí ale přišlo stanovisko vedení města prostřednictvím mluvčí hodonínské radnice Hany Rakusové.

„Dobrovolná dotazníková šetření jsou pouze doplňkovou metodou zaměřenou na analýzu sociální struktury vedoucích zaměstnanců městského úřadu. Cílem je právě jim poskytnout informaci o jejich silných a slabých stránkách s návrhem doporučení na zlepšení jejich práce, rozvíjení kladných vlastností a řídicích schopností. Předmětem dotazníků tak nebylo a není hodnocení odváděné práce,“ píše se v prohlášení.

Výsledky vyhodnotí radní

Vedení Hodonína zároveň zdůraznilo, že organizační audit a dotazníková šetření jsou zpracovány nezávislými odborníky, kteří celý záměr představili radním.

„Ti teprve vyhodnotí jednotlivá zjištění a doporučení na změnu organizační struktury úřadu. Jednoznačně však odmítáme tvrzení, že budou čistky zaměstnanců, jejichž odůvodněním měly být právě výsledky z daných dotazníků,“ vzkázalo ještě vedení města.

Autorem dotazníku je firma MVS Projekt která pro městský úřad v Hodoníně pracuje tři roky. Rozjela tam projekt pod názvem TOP úřad, jehož cílem je vytvoření transparentního, otevřeného a profesionálního úřadu. A zmiňovaný dotazník na tento projekt, který trval v letech 2013 až 2015, navazuje.

„Není na něm nic neobvyklého,“ uvedl jednatel firmy Stanislav Kocourek.

Postup vedení městského úřadu se přesto nelíbí zastupitelům ze Strany svobodných občanů, kteří nedávno pomohli ke vzniku nové vládnoucí koalice v Hodoníně. Na svých internetových stránkách prohlásili, že důvěru si vedení radnice získalo právě kvůli slibu, že nehodlá na úřadě provádět personální čistky. Informace o dotazníkovém šetření je zneklidnila.

„Místo toho, aby se zkoumalo, jak vedoucí zvládají svou práci, se řeší, kdo je s kým kamarád,“ podivují se Svobodní.

Jejich zastupitel Petr Buráň se po urgencích ze strany zaměstnanců úřadu v pátek sešel s vedením radnice i tajemnicí Horskou. „Ubezpečili mě, že žádné čistky neplánují,“ komentoval schůzku Buráň.