Kdosi v noci počmáral památný most. Starosta to spojuje s hilsneriádou

  15:00
Dosud neznámý vandal poničil historický kamenný most mezi Brzkovem a Polnou na Jihlavsku. Stavbu ze 17. století zapsanou na seznamu památek spojenou s místní pověstí popsal černými nápisy a značkami. Čmáranic na mostě si všiml brzkovský starosta Aleš Bořil. Případ už ohlásil na policii.

Na historickém mostě mezi Brzkovem a Polnou se přes noc objevily čmáranice a nápisy. Kdo se na památce mohl takto vyřádit, vyšetřuje policie. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kamenný most patří k nejvýznamnějším místním památkám. Jeho klenutí vznikalo pravděpodobně již ve druhé polovině 17. století. Nachází se přesně v půli cesty mezi Brzkovem a Polnou, silnice druhé třídy po něm překonává Skrýšovský potok.

„V pondělí večer kolem deváté hodiny jsem tudy manželku vezl do práce a ničeho jsem si ještě nevšiml. A v úterý ráno už byl most kompletně pomalovaný,“ uvedl brzkovský starosta Aleš Bořil.

Na kamenném zábradlí po obou stranách vozovky jsou těžko rozluštitelné nápisy vyvedené černou barvou. „Zdá se mi, že to snad ani není sprej. Přišlo mi to jako směs černé barvy s nějakým olejem,“ říká Bořil.

Případ hned během úterka oznámil na policii. A informoval také Národní památkový ústav v Telči. Kamenný most mezi Brzkovem a Polnou je totiž zapsán na seznamu památek. „Přibližně před deseti lety byl most opravován,“ dodává Bořil.

Počmárání starosta spojuje s výročím smrti Anežky Hrůzové

Počmárání a poškození mostu brzkovský starosta vztahuje k výročí 117 let od vraždy Anežky Hrůzové v Polné. O víkendu si ve městě události z roku 1899 připomněli pravicoví radikálové v čele s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem. V Polné se potkali i se svými odpůrci (o sobotní akci více čtěte zde).

„Na mostě je něco, co připomíná anarchistický podpis, jakési antifašistické logo. Jsem přesvědčen, že to má souvislost s víkendovým děním v Polné, výročím zavražděním Anežky Hrůzové a hilsneriádou,“ tvrdí Aleš Bořil.

Hilsneriádou je označováno období těsně po vraždě na přelomu 19. a 20. století. Z ní byl obviněn a na základě nepřímých důkazů odsouzen místní židovský mladík Leopold Hilsner. V Čechách to rozpoutalo vlnu antisemitismu. Vinu Hilsnera na vraždě však mnoho historiků už desítky let zpochybňuje.

K samotnému kamennému mostu mají obyvatelé Brzkova vztah. Je to jedna z mála památek v okolí. „A navíc je to pro Brzkováky poslední most, který kdy přejedou,“ zmínil starosta. Obyvatelé obce jsou vesměs pohřbeni právě v Polné.

Za porušený slib a useknutou ruku se vodník řezníkovi pomstil

A k mostu se dokonce váže pověst. Kdysi zde prý sedával hastrman. Jednou ho však chytil jistý polenský řezník. Hastrman žadonil o propuštění a ujišťoval, že už nikdy nikoho neutopí. Spokojený řezník mu na oplátku slíbil, že mu dá vždy kousek masa, kdykoliv přijde do Polné.

Jenže řezník slib brzy porušil, když hastrman sahal po masu, usekl mu ruku. A vodník slíbil do roka pomstu. Poslední den také tak učinil. V jediný den se řezníkovi v potoce převrhl vůz s penězi a zbožím, v řece se mu utopilo několik koní a v domácí studni i jeho syn.

Krátce na to šel zničený řezník do Brzkova pro ovce. Na mostě potkal bezrukého žebráka. Řezník vyndal groš a podal mu jej. Hastrman však minci vrátil zpět se slovy: „Nech si své peníze, již jsem si od tebe vzal dost“, a skočil do vody.