Pochod Jizerskými horami chce udělat sousedy z lidí, kteří se neznají

  16:42
Žijí v těch samých Jizerských horách nebo těsně pod nimi, ale skoro se neznají. Z Desné nebo z Albrechtic je přitom do Hejnic cesta autem nebo na kole dlouhá jen něco přes dvacet kilometrů. Dobré sousedy by mohl z neznámých lidí udělat hvězdicový Pochod proti proudu.

Cílem pochodu bude Protržená přehrada. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jeho atraktivním cílem se v sobotu stane Protržená přehrada – turistický magnet, který loni přitáhl bezmála sto tisíc návštěvníků,“ říká albrechtický starosta Jaroslav Zeman.

„Pochod proti proudu odstartuje na tanvaldské straně Jizerských hor z Albrechtic, Desné. Z Frýdlantska lidé půjdou od Smědavy. Ze všech tří míst měří cesta na Protrženou přehradu šest sedm kilometrů.“

Oběti uctí bohoslužba

Od protržení přehrady na Bílé Desné, jež si vyžádalo 67 obětí, uplynulo loni sto let. Lesy České republiky, města a obce z Tanvaldska a Povodí Labe vytvořily z Protržené přehrady ve spolupráci s chráněnou krajinnou oblastí místo, kam se turistům vyplatí vystoupat z hlubokých údolí.

Z hráze Protržené přehrady a jejího okolí zmizel hluboký les, naopak přibyly tabule s informacemi o přehradě a o nezměrné tragédii, jež se tam v září 1916 odehrála. Vedle hráze a štoly do soušské přehrady vyrostla turistická útulna s bufetem.

„Pochod proti proudu děláme, aby zájem o Protrženou přehradu neopadl ani po loňském výročí,“ vysvětluje Zeman. „Pochod startuje v Desné, Albrechticích a na Smědavě mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. V dvě hodiny odpoledne bude na Protržené přehradě bohoslužba za oběti neštěstí. Odslouží ji vojenský kaplan Petr Šabaka.“

„Podpoříme setkávání lidí z různých částí Jizerek“

Pochod vymysleli Zeman s frýdlantským starostou Danem Ramzerem. „Potkali jsme se loni a řekli si, že když se dělají pochody na Smrk nebo na Ještěd, tak proč by se nedalo vylézt k Protržené přehradě,“ podotýká Ramzer. „Zvláště, když tak podpoříme setkávání lidí z jihovýchodních a severozápadních Jizerských hor.“

Pochod proti proudu se zamlouvá rovněž hejnickému starostovi Jaroslavu Demčákovi. „Na jedné straně hor se děje něco, na druhé taky něco a zatím jsme o sobě moc nevěděli,“ upozorňuje Demčák. „S Albrechticemi přitom sousedíme katastrálním územím.“

Kdo dorazí do cíle pochodu, dostane na památku magnetku se symbolem Protržené přehrady.

„Věříme, že se z Pochodu proti proudu stane tradice. V příštích letech bychom chtěli, aby měl víc tykadel než jenom tři,“ řekl Zeman. Líbilo by se nám, kdyby se k nám přidal například Josefův Důl.“

Starostové usilují o autobusovou linku

Zeman jezdí často z Albrechtic na Protrženou přehradu na kole a sleduje, jaké skupiny lidí se tam pohybují. „Když se mě na ně někdo ptá, mám už naučenou odpověď. Na Protrženku chodí malí, velcí, hubení i tlustí, turisté s trekingovými holemi, nebo bez nich,“ dodává Zeman.

„Potkávám tam cyklisty a koloběžkáře. Naráz jsem tam viděl už i sedmdesát lidí. Těší mě, jak na Protržené přehradě funguje bufet.“

Starostové z Tanvaldska a Frýdlantska usilují nyní o zavedení autobusové linky, jež by spojovala obě oblasti po silnici vedle soušské přehrady. Zatím na ni smí pouze osobní auta, ovšem nikoliv v zimě.

„Přáli bychom si, aby malý autobus vyjížděl v letní turistické sezoně dvakrát denně z Frýdlantska na Tanvaldsko a dvakrát denně zpátky,“ dodává Zeman. „Jednu ze zastávek jsme si vymysleli na soušské silnici právě u cesty k Protržené přehradě.“

Podle Demčáka by malý autobus kolem Souše pomohl obyvatelům Frýdlantska k výletům nejen k Protržené přehradě, ale také do Harrachova.