Počet požárů v loňském roce stoupl. Zahynulo 87 lidí.

  9:00
Za loňský rok evidují hasiči celkem 16 745 požárů, což je meziročně o 492 více. Oheň také způsobil větší celkovou škodu než v roce 2016, a to 3,63 miliardy korun. Klesl ale naopak počet lidí, kteří při požárech zahynuli, a to ze 124 na 87.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Podle generálního ředitele hasičského sboru Drahoslava Ryby nebyl loňský rok výjimečný tím, že by hasiči zaznamenali velké povodně nebo sucha, přesto pro ně byl ale velmi náročný. Mimo jiné zmínil například orkán Herwart, který byl podle něj srovnatelný s Kyrillem a Emmou, horší ale v tom, že proběhl po velice krátké době, vlastně během jednoho dne, což mělo za následek řadu komplikací. Dne 29. října, kdy vichr udeřil, přijali hasiči přes 30 tisíc tísňových volání, v jednu chvíli to bylo přes 5 tisíc za hodinu. Sítě určené pro tísňové hovory byly natolik přetížené, že někteří obyvatelé se dovolali až po dlouhé době nebo vůbec. Ryba dodal, že tento problém sbor vyhodnocuje a hledá jeho řešení.

V roce 2017 hasiči zasahovali celkem u 126 089 případů. Vedle požárů to bylo u 22 311 dopravních nehod nebo 7 233 úniků nebezpečných chemických látek. Evakuováno bylo 64 932 lidí. V loňském roce také pokračoval zásah v muničním skladu ve Vrběticích, který hasiči provádějí od roku 2014. Řešili také ale události spojené s ptačí chřipkou a prasečím morem, kdy ve spolupráci s veterinární správou přepravovali uhynulé kance z nepřístupných míst.

Z požárů loni způsobil největší škodu požár výrobní haly na plastové součásti do automobilů, který propukl 22. ledna v obci Havraň na Mostecku. Jeho příčinou byla nedbalost při používání hořlavých kapalin, přičemž na samotné stavbě vznikla škoda 100 milionů korun a poškození výrobních technologií vyšlo na dalších 28 milionů eur (714 milionů korun). Na místě zasahovala stovka hasičů, kteří uchránili majetek v hodnotě 900 milionů korun.

Mezi další požáry s vysokou škodou v loňském roce patřily například květnový požár stáčírny hořlavých kapalin v Liberci nebo únorový požár lakovny ve Zvoli, při kterém zahynul jeden zaměstnanec a hasič Jan Odermatt. Tomu bylo později uděleno in memoriam státní vyznamenání za statečnost.