Po půlroční léčbě není pacient s virem HIV infekční

  9:13
I přesto, že je HIV pozitivní a už několik měsíců má nechráněný pohlavní styk se svou partnerkou, nemusí mít strach, že by ji nakazil. To proto, že podle lékařů není infekční. Stačila k tomu pouze půlroční antiretrovirová léčba.

Vybavení na rychlotesty HIV, syfilis a hepatitidu. | foto: Hana Válková, iDNES.cz

Podle Milana Zlámala z Kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích mají v centru takových párů řadu. Pacienti zdejšího AIDS centra dostávají od června letošního roku nově informaci o tom, že i když jsou HIV pozitivní, mohou mít nechráněný pohlavní styk. Předpokladem je ale minimálně šestiměsíční úspěšná antiretrovirová léčba, která je opakovaně potvrzena téměř neznatelným množstvím viru v krvi. To znamená, že i když je pacient stále HIV pozitivní, množství virových částic v krvi je tak malé, že se virus nemůže přenést na další osobu.

Lékaři se přitom opírají také o mezinárodní studie, které zkoumaly riziko přenosu viru HIV z pozitivního pacienta na zdravého člověka. Výsledky jsou podle primáře Kliniky infekčních nemocí ÚVN Petra Smejkala natolik přesvědčivé, že je možné bez obav tvrdit, že úspěšně léčený HIV pozitivní pacient není infekční a nemůže přenést virus HIV na svého sexuálního partnera nebo partnerku.

Velmi důležité je ale dodržování předepsané léčby. Nyní pacienti užívají jednu tabletu denně, pokud ale lék zapomenou užít třeba několik dní za sebou, může se v těle virus opět přemnožit a dotyčný může v takovém případě teoreticky svého partnera nakazit. Lékaři proto dělají pravidelná kontrolní testování minimálně jednou za čtvrt roku.

V tomto ohledu je také podle lékařů podstatné odhalit nemoc včas a nasadit ihned příslušné léky. Podle předsedy České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Roberta Hejzáka ale Češi podceňují testování a mnohdy se dostanou k lékaři až ve chvíli, kdy je nemoc již v rozvinuté fázi. Jde o zhruba třicet procent lidí.

Za prvních devět měsíců letošního roku zaznamenala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu 194 pacientů s virem. V loňském roce testy odhalily vir u rekordních 286 lidí a podle Hejzáka se dá předpokládat, že podobný počet bude i letos. Nejvíce nakažených je v gay komunitě a nejhůře je na tom hlavní město. Výrazně ale také vzrostl počet nakažených například na Ostravsku.

V pátek 1. prosince, na den boje proti AIDS, vypraví ČSAP v několika českých i moravských městech speciální tramvaje a autobusy, v nichž budou mít zájemci šanci získat informace o této nemoci a nechat se bezplatně otestovat.