Po pracujících vězních je hlad!

  8:48
Podnikatelé si oblíbili zaměstnávání vězňů. Odsouzenci totiž můžou zastávat manuální práci, pro kterou na trhu nejsou pracovníci. Už osmým rokem pracovní síly z věznice využívá podnikatel Jiří Antoš.
Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Firmy marně hledají manuálně zdatné pracovníky. Protože ale na trhu práce nejsou, využívají možnosti zaměstnat odsouzené ve výkonu trestu. Podnikatel Jiří Antoš dal během posledních 8 let práci víc než třem stovkám odsouzených. Žádná speciální opatření ale přijímat nemusel. „Máme odsouzené s volným pohybem, takže si pro ně ráno dojedeme, večer je vracíme. Neručíme za bezpečnost z hlediska útěku. Stalo se, že se tady dva sbalili a odešli. Za to ale nezodpovídáme,“ prozradil podnikatel s tím, že jeden z uprchlých vězňů se přitom ještě tentýž den ve večerních hodinách přihlásil policii.

„Samozřejmě, kdyby to nebylo výhodné, tak to žádný podnikatel nedělá. Ta hodina práce je u vězňů levnější.“ Jak ale Impulsu potvrzuje pan Martin, který byl jedním z vězňů, teď je čerstvě podmínečně propuštěný, o práci je zájem i z řad odsouzených. „Motivací jsou hlavně výdělky, ze kterých mi takových 30 procent zůstává. Zbytek padne na výkon trestu a zaplacení dluhů. Velkou motivací je ale také to, že díky práci den rychle uteče oproti tomu, když se jen leží na baráku a nedělá se nic. Taková práce lidi napravuje,“ řekl pracovník, který si vyzkoušel rozmanitou paletu úkolů od zednických prací až po zámečnickou nebo práci se dřevem.

Jiří Antoš zájemcům z věznice nabízí práci v zábavním parku v Milovicích na Nymbursku. Mezi návštěvníky v sezóně se ale odsouzenci nedostanou. Nebezpeční ale ani tak nejsou. „Jde o prověřené vězně, nejsou to žádní násilníci. Většinou si odpykávají lehčí tresty.“

Poslechněte si reportáž ze záznamu: