V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

  9:46
Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. Vyplývá to ze statistiky policejního prezidia. Čísla se zvýšila o dvě procenta, což představuje 196 případů. Západočeští policisté řešili a objasnili šest vražd nebo pokusů o ně.

V loňském roce se v Plzeňském kraji stalo šest vražd nebo pokusů o ně. Snímek je z říjnové vraždy seniora v Plzni na Doubravce. | foto: Petr EretMAFRA

Plzeňský a Liberecký kraj jsou jediné v celé České republice, ve kterých v roce 2018 stoupla kriminalita. Vyplývá to ze statistiky policejního prezidia. Na Liberecku je meziroční nárůst o 4,5 procenta, v Plzeňském kraji o dvě procenta.

„V absolutních číslech představuje dvouprocentní nárůst v Plzeňském kraji přesně 196 případů,“ uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Fialová. Zločinci v celé republice přitom loni spáchali o téměř 10 tisíc případů méně než v roce 2017, kriminalita v ČR klesla o téměř pět procent.

Obyvatelé zejména velkých měst a oblastí s průmyslovými zónami v kraji, kde pracují především zahraniční dělníci, si v poslední době stěžují na menší pocit bezpečí, než na jaký byli zvyklí v minulosti. Jenže počty případů násilné kriminality při srovnání let 2017 a 2018 v kraji zůstaly na stejné úrovni.

Výrazný pokles je u vražd. Zatímco v roce 2017 policisté v kraji řešili čtrnáct vražd nebo pokusů o ně, v loňském roce jich bylo šest. „V obou letech byly všechny vraždy objasněné,“ dodala policejní mluvčí.

Rok 2017 byl výjimečný nejen nárůstem nejtěžších zločinů, ale také tím, že více než polovina z nich se stala na ubytovnách nebo je měli na svědomí cizinci, kteří do Čech přijeli původně za prací.

Pro změnu v loňském roce se kromě jediné všechny ostatní vraždy nebo pokusy o ně staly v posledních deseti týdnech roku.

Jediný případ z jara 2018 byl pokus o vraždu dvou policistů duševně nemocným mužem v Domažlicích, který vytrhl jednomu z nich pistoli, postřelil je a nakonec se zbraní sám zastřelil. Případ policisté po vyšetření odložili, protože po smrti pachatele nebylo koho trestat.

V loňských statistikách se objevil i jeden velmi neobvyklý skutek, který policisté řešili jako šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. MF DNES zjistila, že se jednalo o případ z Rokycanska, kdy byl cizinec hospitalizovaný s TBC a utekl z léčebny.

I když se pak sám vrátil, obvinění z neobvyklého přečinu se nevyhnul. Paradoxní bylo, že utekl až po delší době léčení, kdy to podle lékařů vypadalo, že už by nemusel být infekční.

„U posledních odebraných vzorků nepočkal na výsledky jejich rozboru. V nich byly nalezeny bacily TBC, které mohly svědčit o infekčnosti osoby,“ uvedla policie krátce po zmizení nemocného.

Kriminalita v Plz. kraji

                                            2017         2018

činů                                   9 727         9 923

objasněnost                        48 %       48,5 %

vraždy                                    14               6

násilná kriminalita                795           793

loupeže                                  91             81

vydírání                                  54             68

domácí násilí                         14              18

vloupání                            1 188        1 309

padělání peněz                      68             60

mravnostní krim.                  116           161

V absolutních číslech představuje nárůst v Plzeňském kraji 196 případů.

V roce 2018 policisté vyšetřovali v kraji 81 loupeží, u 34 z nich dopadli pachatele, v jednom případě byl ještě mladistvý.

I když policisté řešili tyto činy ve všech okresech Plzeňského kraje, jen kriminalistům z Městského ředitelství v Plzni, řešící případy v Plzni a okolních obcích, jich bylo nahlášeno také 81.

Jak je to možné? Policistka Veronika Hokrová vysvětlila, že hodně nahlášených loupeží je vymyšlených. Loni to v Plzni bylo 32 z nahlášených 81.

„Někdy smyšlená oznámení mají jen zakrýt peníze prohrané v automatech. Jindy se oznamovatelé stydí, že byli opilí a na nic si nepamatují. Proto si vymyslí vlastní příběh, jak se jim mohlo něco nevysvětlitelného stát. Měli jsme i případy, kdy měl smyšlený příběh zakrýt nedostatek peněz pro splacení dluhu nebo nájemného,“ shrnula Hokrová.

A tenhle trend pokračuje i v prvních týdnech roku 2019. Letos plzeňští kriminalisté začali řešit už deset loupeží. Čtyři případy jsou objasněné a pachatelé už byli obvinění. Další tři byla vymyšlená přepadení a ve zbývajících třech policisté dál pátrají po pachatelích.

Důležitý přerod zřejmě zažívá i drogová scéna v Plzeňském kraji. Zatímco ještě nedávno policisté odhalovali zejména pěstírny konopí s vysokým obsahem účinné látky THC, v posledních měsících pěstíren ubývá a specializovaný policejní toxi tým stále častěji odhaluje varny, kde ve velkém vznikají syntetické drogy. Na prvním místě tohoto žebříčku je samozřejmě pervitin.

Autor: