Vodní záchranáři už na přehradě Hracholusky hlídkují nepřetržitě

  18:04
Vodní záchranáři zahájili nepřetržitou službu na přehradě Hracholusky, největší vodní nádrži v Plzeňském kraji. K případům vyjíždějí ze své základny poblíž hráze z kempu Keramika.

„Sezona začala. Je teplo, lidí hodně, vody dost. Příjemný rozjezd a ideální začátek prázdnin,“ řekl předseda plzeňské Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Jan Fischer.

Na výjezdovém stanovišti je pět proškolených lidí, k dispozici mají dva čluny, auto, dostatek zdravotnického materiálu i vybavení pro technické zásahy.

„Lidé jsou zatím ukáznění. Řešíme vesměs drobnosti, které se běžně mohou stát komukoli, od odřenin po píchnutí vosou,“ vypočítal Fischer.

Letos je přehrada téměř plná vody, ve srovnání s loňským rokem je hladina nejméně o šest metrů výše. Záchranáři jednou týdně jezdí proti proudu až na téměř dvacet kilometrů vzdálený Butov, jinak každý den doplují až k silničnímu mostu, kde se otáčejí a vracejí na základnu. Cestou hlídkují, a když někdo potřebuje ošetřit nebo poradit, zajedou ke břehu. 

Záchranáři při hlídkové službě jezdí stejně pomalu jako ostatní malá plavidla, takzvaným výtlačným režimem plavby. To podle předpisů znamená, že čára ponoru plavidla musí být ve stejné úrovni, jako když je loď zakotvená.

„Když takovým stylem jedete až na Butov a zpátky, na vodě strávíte pět hodin. V těchto vedrech to není jednoduché a ani moc příjemné,“ říká šéf vodních záchranářů. Pokud jedou k ostrému případu zachraňovat život, pak pro ně rychlostní omezení neplatí.

Záchranáři varují před zbytečným riskováním. „Jsou lidé, které když varujeme před skákáním, odpoví nám, že tu skáčou už léta. Řada z nich si ale neuvědomuje, že hladina v přehradě postupně klesá,“ upozorňuje Jan Fischer.

Za poslední týdny klesla zhruba o půl metru. V neděli záchranáři vyjížděli k muži, který skočil do přehrady z opraveného železničního mostu. Jako zázrakem přežil let více než 30 metrů vzduchem bez zranění.

Před podobnými kousky záchranáři varují, náraz těla na vodní hladinu z takové výšky může být fatální. V místě dopadu byla hloubka přehrady šest metrů, ale dno je tam členité. Jak bude hladina v přehradě klesat, i vody pod mostem bude stále méně.

„Z takové výšky neskáčou ani profesionální záchranáři. V minulosti už pár lidí skočilo z původního železničního mostu, někteří to nepřežili,“ varuje vodní záchranář Jan Fischer.

Autor: