Plzeňský festival Finále uvede přes 130 snímků

  12:00
Plzeňský filmový festival Finále nabídne divákům od 19. do 24. dubna více než 130 snímků. Vyvrcholením bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Festival v programu nezapomíná ani na děti a mladistvé.

Zlatý ledňáček, hlavní cena festivalu Finále Plzeň | foto: archivMF DNES

V premiéře diváci zhlédnou režijní debut Ondřeje Havelky, a to snímek Hastrman, dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či snímek Jana Geberta Až přijde válka.

Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Slovenskou tvorbu zastoupí například snímky DOGG, Špína či Únos. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018. Finále promítne i dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého Švéd v žigulíku.

O vítězích rozhodnou čtyři poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Předsedou hlavní poroty bude Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších.

Finále bude mít i bohatý doprovodný program. V Plzeňském Prazdroji se jako vzpomínka na nedožité 100. narozeniny Miroslava Horníčka promítne historicky první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Pražský filmový orchestr zahraje v prostorách Autobusové haly DEPO2015 a Klára Vytisková vystoupí v Anděl Music Baru.

Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem. V Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou se budou promítat dva němé snímky, a to film Gustava Machatého Erotikon a prvorepublikový velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby. Ve snímku, jehož vznik inicioval T. G. Masaryk k 1000. výročí smrti sv. Václava, se objevily stovky statistů i největší filmové stavby v Evropě 20. let minulého století.

Finále Plzeň zve tradičně i děti a mladistvé. Menší diváci ocení pohádkově laděné příběhy, jako je poetický vánoční film Přání k mání nebo nejnovější pohádku Zdeňka Trošky Čertoviny, či pohádky Nejlepší přítel a Hurvínek a kouzelné muzeum. Pro mladistvé diváky Finále uvádí například snímek Pátá loď, který vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí.