Studie ukázala, co dál s plzeňskou teplárnou. Nabízí dvě řešení

  20:16
Plzeňská teplárenská stojí před rozhodnutím o své budoucnosti. Studie, kterou nechalo připravit její vedení, nabízí dvě možnosti. Jedna představuje stamilionové investice do obnovy provozů, druhá ještě užší spolupráci s Plzeňskou energetikou.

Plzeňská teplárna. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Otázek k vyřešení okolo městské teplárenské firmy jako by neustále přibývalo. Společnost má před sebou nutnou částečnou rekonstrukci zastaralých kotlů a v poslední letech jí klesají zisky v důsledku změny poměrů v energetice, mezi které patří například výrazný pokles ceny elektrické energie, na jejímž prodeji teplárna dřív vydělávala.

Firma se navíc musí přichystat na zpřísnění limitů týkajících se produkce zplodin od roku 2022 a v roce 2021 jí končí smlouva na dodávky uhlí ze Sokolovské uhelné.

Vedení teplárny nechalo připravit studii možných variant budoucnosti podniku a ta nabídla dvě možnosti.

Jedna předpokládá, že firma investuje do obnovy svých provozů v nejbližších letech minimálně 900 milionů korun.

Další varianta počítá s tím, že Plzeňská teplárna bude víc než dosud spolupracovat s Plzeňskou energetikou, která patří pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského.

Existuje i třetí možnost. Nedělat nic. Tu ale autoři studie označili za cestu do pekla.

Plzeňská energetika by dodala chybějící výkon

Plzeňská energetika zásobuje teplem čtvrť Skvrňany, areál Škodovky a oblast průmyslové zóny Borská pole. V případě potřeby pomáhá teplárně pokrývat dodávky tepla.

I v případě užší spolupráce s Plzeňskou energetikou bude třeba modernizovat teplárenské provozy.

„Ale mohli bychom s tím několik let počkat. Zařízení by bylo možné provozovat s výrazně nižším výkonem než dnes, abychom emisní limity splnili. Pokud by chyběl výkon, dodala by ho Plzeňská energetika,“ uvedl šéf teplárny Tomáš Drápela. Myslí si, že třeba za pět let by potom mohla být situace v energetice příznivější a jasnější.

Ve studii je uvedeno, že užší spolupráce teplárny s Plzeňskou energetikou by mohla přinést nižší cenu tepla pro zákazníky nebo vyšší dividendy.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že v zastupitelstvu vznikne skupina složená ze zástupců všech stran, která možné varianty posoudí a vybere tu vhodnější. Jasno by mohlo být v červnu.

Šéf teplárny zatím neví, jakou cestu zvolit

Pavel Šindelář připustil, že užší spolupráce s Plzeňskou energetikou by mohla přinést například vznik nového podniku a vstup strategického partnera do teplárny. Město by pak ovšem už nemuselo být stoprocentním vlastníkem.

Šindelář upozornil, že nabídku spolupráce od Plzeňské energetiky teplárna nemá a že nemusí nutně souviset se vstupem partnera do teplárny. Náměstek tvrdí, že i kdyby městu nepatřilo sto procent teplárny, určovalo by stále cenu tepla.

Tomáš Drápela nechtěl říct, jaká varianta budoucnosti teplárny by se mu zamlouvala víc. „Zatím nevím, pro jakou cestu se mám rozhodnout. Nechci proto nic doporučovat,“ uvedl.

Zastupitele Ludvíka Rösche z hnutí Občané patrioti zajímalo, zda by město nemělo zvážit, že Plzeňskou energetiku koupí. „Třeba se na tom shodneme a přijdeme s tím, že je to levnější než rekonstrukce zařízení za 900 milionů korun,“ reagoval Drápela.