Plzeňská diecéze podniká, jako první v republice provozuje ubytovnu

  18:46
Plzeňská diecéze se staví na vlastní nohy a podniká. Jako jediná v České republice provozuje ubytovnu. Ta slouží především agenturním pracovníkům. Kromě toho diecéze pronajímá byty a příští rok se vrhne do výstavby domu pro seniory a rodiny.

Plzeňská diecéze provozuje ubytovnu v Plzni na Slovanech. Kromě toho pronajímá byty a příští rok začne s výstavbou domu pro seniory či rodiny. (9. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Proč diecéze podniká? Důvod změny je logický. Stát přestane v roce 2030 římskokatolickou církev finančně podporovat, proto se musí postupně stavět na vlastní nohy a začít vydělávat.

V případě plzeňské diecéze je letošní novinkou ubytovna v Zahradní ulici na Slovanech. Provoz zařízení zajišťuje společnost Solitaire, ale jejím jednatelem se stal generální vikář Krzysztof Dędek a stoprocentní podíl má plzeňské biskupství.

Jedná se o čtyři objekty, které nabízejí 470 lůžek. Zařízení nevyužívají cizinci, ale Češi, kteří do krajské metropole přijedou kvůli zaměstnání.

„Je to fakt, který existuje. Rozhodli jsme se, že v této oblasti budeme nabízet kvalitní služby,“ zdůvodnil plzeňský biskup Tomáš Holub. Doplnil, že v zařízení žijí lidé zaměstnaní u seriozních firem, které mají zájem hlavně o dlouhodobé ubytování svých pracovníků.

Kapacita je v současnosti téměř obsazená. „Jsou zde také vyčleněny tři čtyři buňky pro sociálně potřebné,“ řekl Holub.

Dobře fungují pronájmy činžovního domu v Jablonského ulici, který biskupství postavilo za téměř 90 milionů korun. Nabízí 37 bytů, ve kterých jsou už od začátku roku nájemníci, a dva nebytové prostory. I v tomto případě počítá diecéze s podporou znevýhodněných. Pokud se mezi uchazeči objeví například matka samoživitelka, na nájem jí přispěje.

Chystá se rovněž stavba domu na Nové Hospodě. „Projekt už je v závěrečné fázi. Požádali jsme o stavební povolení. Kopnout do země by se mělo v první polovině příštího roku. Doufáme, že už na jaře,“ nastínil vedoucí majetkového oddělení plzeňského biskupství Bohumil Dvořák.

Předpokládaná cena se vyšplhá na 40 milionů korun. V tomto případě je budova určena seniorům, mladým lidem a rodinám s dětmi. Podle Dvořáka je cílem, aby jednotlivé generace od sebe nebyly oddělené, ale naopak se setkávaly a pomáhaly si.

Počítá se též s dostupnou pečovatelskou službu pro seniory, kterou zajistí pravděpodobně Charita. V budově vznikne 34 bytů, 24 z nich o velikosti 1+kk, zbytek 2+kk.

Diecéze se však chystá podnikat i v jiných oblastech. „Bytová politika je něco, co připravil můj předchůdce. Je to věc, ve které máme zkušenosti. Nicméně hledáme i jiné varianty. Chceme naše činnosti rozšířit, počínaje zemědělstvím a konče akciovými společnostmi. Je pro nás důležité, aby podnikání bylo etické a zároveň vydělávalo,“ vysvětlil plzeňský biskup. Jednání zatím nejsou u konce, a tak ještě nechtěl další projekty specifikovat.

Plzeňská diecéze dotuje Charitu třemi miliony

Vydělané peníze diecéze mimo jiné vkládá do neziskových projektů nebo jimi podporuje Charitu.

„Připravujeme například fond pro matky s dětmi nebo lidi s psychickým onemocněním, aby se osamostatnili. To je smysluplná a důležitá věc, do které vložíme peníze, i když se nám nevrátí,“ uzavřel biskup.

Charitu, jež pracuje se seniory, nemocnými, cizinci, bezdomovci a dalšími skupinami, dotují třemi miliony korun.

Plzeňská diecéze je druhá nejmladší v České republice. Byla založena v roce 1993. Zahrnuje většinu Plzeňského kraje, Karlovarský kraj a několik obcí Ústeckého a Středočeského kraje. Zaměstnává na 170 lidí, včetně kněží. Provozní rozpočet činí 110 milionů korun, investiční pak 90 milionů.