Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

  9:08
V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na téměř 130 milionů korun. Obnova stavby, která patří k největším na světě, potrvá tři roky.

Velká synagoga v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Židovská obec, která usiluje, aby se oba objekty staly národní kulturní památkou, nyní vypisuje výběrová řízení. První práce začnou za pár měsíců. V interiéru Velké synagogy se bude jednat především o restaurátorskou činnost.

„Obnoví se jedinečné výmalby na stropě i ve zbytku interiéru stejně jako svatostánek aron ha-kodeš. Namísto současného podia, které se nachází vpředu a není moc hezké, necháme udělat mobilní hydraulické. Podle potřeby se bude zasouvat do podzemí nebo z něj zase vyjíždět,“ popsal nový předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy. 

Dostane se také na opravu unikátních varhan, jež sestavili bratři Braunerovi z Uničova v roce 1893. Dveře na chodbách dostanou originální vitráže s geometrickými tvary.

„V synagoze je totiž přípustné používat pouze rostlinné nebo geometrické vzory. Při první rekonstrukci památky se některé původní obrazce zachránily. Uložili jsme je a podle nich se teď udělají další,“ dodal.

Vymění se rovněž lustry a lampičky, podle dochovaných kousků se vytvoří repliky. Prostory Velké synagogy, do níž ročně zavítá na 20 tisíc lidí, se kvůli rekonstrukci částečně uzavřou.

Ke 120 milionům korun z evropských dotací přidá plzeňská židovská obec dalších devět milionů ze svého rozpočtu. Titul národní kulturní památky, o níž židovská obec usiluje, by podle předsedy Löwyho mohl přilákat více návštěvníků.

„Samozřejmě by to pro nás byla velká prestiž. Na druhou stranu by to znamenalo i přísnější pravidla pro nakládání s objekty,“ zdůraznil.

Při opravě se dostane i na rabínský dům

Po letech čekání přijde řada též na přestavbu rabínského domu v Palackého ulici. Budova fungující v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící je v havarijním stavu.

Rabínský dům

  • objekt pochází z konce 19. století
  • jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro židovskou obec přestal fungovat ještě před druhou světovou válkou
  • po roce 1945 v prostorách fungovaly potravinářské laboratoře, které provedly řadu necitlivých zásahů
  • po revoluci získala židovská obec budovu zpátky, ale neměla peníze na její opravu

„Dřevomorka napadla stropy i krovy, takže je potřeba udělat všechno znovu. Z původní podoby zůstane zachovaná fasáda a některé dílčí prvky uvnitř,“ sdělil Antonín Švehla z Ateliéru Soukup, který má projekt na starosti.

V suterénu novorománské budovy s novorenesančními prvky vznikne rituální židovská lázeň mikve, s níž se lidé setkají už pouze na několika místech České republiky. V přízemí se počítá s návštěvnickým centrem.

„Chceme tady udělat i malé muzeum právě o mikve. Spolupracujeme s Prahou, která nám zapůjčí exponáty,“ uvedl Löwy.

Dům poslouží také jako výukové středisko judaismu, židovská obec plánuje navázat kontakty s odborníky ze Západočeské univerzity v Plzni. Chybět nebudou výstavní prostory a multifunkční sál.

Plzeňská židovská obec má zhruba 100 členů, asi polovina z nich žije v Plzni. V krajské metropoli se nachází ještě Stará synagoga. Ta prošla díky injekci z evropských fondů rekonstrukcí za 23 milionů korun. Znovu zpřístupněna je od roku 2014.