V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

  8:34,  aktualizováno  17:02
V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, hlavní část zásahu ukončili v půl páté odpoledne. Borská ulice byla několik hodin zcela uzavřena.

Událost byla hasičům nahlášena krátce před osmou hodinou ráno.

Záchranáři na místo vyslali několik posádek i speciály pro mimořádné události. Po 11. hodině potvrdil mluvčí krajské záchranné služby Martin Brejcha celkem dvanáct zraněných lidí, z toho byli dva hasiči.

Jednoho zdravotníci ošetřili na místě, tento muž podepsal revers a vrátil se k zásahu. Druhý hasič musel do nemocnice. „Není ohrožen na životě, byl přehřátý a vyčerpaný,“ vysvětlil mluvčí hasičů Petr Poncar.

Zbývajících deset zraněných lidí rozvezly sanitky po ošetření na urgentní příjem fakultní nemocnice na Lochotíně i na Borech.

„Ostatní pacienti utrpěli zranění dolních končetin, pánve, nadýchali se zplodin. Spektrum zranění je opravdu široké. U dvou zraněných se jednalo o stav ohrožující život,“ upřesnil Brejcha s tím, že někteří pacienti utrpěli zranění způsobená skokem nebo pádem z výšky. 

Termosnímek hořící ubytovny v Plzni na Karlově.

Termosnímek hořící ubytovny v Plzni na Karlově.

Fakultní nemocnice podle mluvčí Gabriely Levorové přijala v obou svých areálech jedenáct lidí, z toho tři byli ošetřeni na urgentním příjmu.

„V současnosti je jeden pacient ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Dalších pět pacientů je hospitalizováno, dva jsou stále vyšetřováni a ostatní byli propuštěni do domácího ošetření. Nejčastějším poraněním byly zlomeniny, dýchací potíže a popáleniny prvního a druhého stupně,“ řekla odpoledne Levorová.

Nemocnice aktivovala traumatologický plán číslo dvě, který se vyhlašuje v případě hromadného příjmu do patnácti lidí. Posílila provoz na centrálním příjmu, na ambulanci chirurgické kliniky a na urgentním příjmu.

Mluvčí hasičů Petr Poncar v půl páté odpoledne řekl, že na místě stále zůstávají tři jednotky, které dohašují ohniska a vyhledávají skrytá. „Přes noc zde budou dvě jednotky a ráno se do práce pustí vyšetřovatelé,“ uvedl Poncar. Spolu s hasiči budou objekt střežit policisté.

Z ubytovny, kde žili především rumunští a ukrajinští dělníci, hasiči a policisté odvezli evakuačními autobusy do jiné ubytovny sedmatřicet lidí.

Požár ubytovny v Plzni na Karlově (11. 9. 2018)

Dvoupodlažní budova v Borské ulici s půdorysem 100 krát 13 metrů vzplála podle svědků vysokým plamenem. Černý kouř byl vidět i ze vzdálených míst. Hasiči z přízemí objektu vynesli několik tlakových lahví.  

V zadní části budovy se propadly stropy. Plameny zasáhly i několik aut, která byla před budovou i v ní. Žár poškodil i několik vozidel v autodílně vedle ubytovny.

Oficiálně příčinu požáru zatím nikdo nepotvrdil. Manželka provozovatele ubytovny však uvedla, že jeden z ubytovaných mužů, který byl opilý, si vařil jídlo a usnul. „Když začalo hořet, nahý utíkal ven. Museli ho pak oživovat. Požár se rychle rozšířil,“ řekla žena pro MF DNES.

Jeden z ubytovaných mužů, který byl v době požáru v zaměstnání, se vrátil k objektu hned, jak se dozvěděl, že hoří. „Nezbylo mi vůbec nic. Mám jen to, co mám na sobě. Už jsem žil na ubytovnách po celé republice, ale tahle byla rozhodně nejhorší,“ kroutil hlavou muž.

Objekt a okolí monitorovaly také drony s termokamerou, které vyslala Správa informačních technologií města Plzně. Nad objektem létal také policejní vrtulník s termovizí.

Fotogalerie

Borská ulice byla pro běžnou dopravu několik hodin zcela neprůjezdná. Policie ji kompletně uzavřela, aby vytvořila průjezd pro složky integrovaného záchranného systému. Později se jezdilo kyvadlově.

Po 15. hodině už je silnice opět průjezdná oběma směry.  

„Lidem, kteří jsou v pořádku a museli opustit ubytovnu, poskytneme náhradní ubytování na Roudné,“ řekl primátor Plzně Martin Zrzavecký. Zařízení je připravené přijmout třicet lidí.

Zázemí bude zajištěno i pro ty, kteří v době požáru v objektu nebyli a vrátili se z nočních směn. „Ubytovna má kapacitu kolem 130 lidí,“ vysvětlila Korandová. Pro ně hledá magistrát zázemí v jiných ubytovnách, spolupracuje i s pracovními agenturami.

Podle primátora patřila ubytovna, kterou zachvátil požár, k těm problémovým. Když před časem zástupci magistrátu navštěvovali ubytovací zařízení v Plzni, patřil podle Zrzaveckého tento objekt k nejhorším. „V jiných ubytovnách byla zajištěna hygiena i další služby. V této to ale bylo naopak,“ prohlásil dnes Zrzavecký.

Spolumajitel ubytovny odhadl škodu na čtyřicet milionů korun.

Borská ulice v Plzni na Karlově je kvůli požáru ubytovny zcela uzavřená.

Borská ulice v Plzni na Karlově je kvůli požáru ubytovny zcela uzavřená.