Plzeň letos vloží do sportovišť desítky milionů korun

  7:00
Řadu plzeňských sportovišť letos nechá za miliony či desítky milionů korun zrekonstruovat město Plzeň. Bude mezi nimi například přestavba areálu Prokopávka, brány borců a další.

Venkovní koupaliště plaveckého areálu v Plzni na Slovanech. (13. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Mezi velké investiční akce bude patřit i rekonstrukce bazénu na Slovanech. Ta začne na jaře, určeno je na ni 52 milionů korun. Peníze poslouží na přesun kotelny a výměníkové stanice, na jejichž místě vznikne dětský bazén. V další fázi se vybudují šatny a přebuduje vchod. Město počítá i s rekonstrukcí ochlazovacího bazénu a šaten v sauně v bazénu na Slovanech. Na to jsou k dispozici zhruba tři miliony korun.

„Naší snahou je zlepšit zázemí sportovcům a všem, kteří daná sportoviště a volnočasová centra navštěvují a využívají. Oproti loňskému roku dáme letos do sportovišť o zhruba 60 milionů korun více,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Doplnil, že se radnici podařilo u sportovišť snížit provozní náklady o zhruba osm milionů korun.

Podle Petra Chvojky, radního pro oblast podpory podnikání a sportu, by měl být letos dokončen také projekt na komplexní rekonstrukci a přestavbu sportovního areálu Prokopávka. A tak by se už v září mohlo začít stavět, celá stavba si vyžádá zhruba 174 miliony korun a hotová by měla být do roku 2020. „Počítá se s rekonstrukcí stávající tělocvičny, fotbalového hřiště, vybudováním malé tělocvičny na box, s beach kurty, in-line dráhou, víceúčelovými venkovními hřišti, ubytovnou, restaurací, prostě s kompletním zázemím včetně parkoviště,“ přiblížil Petr Chvojka.

Investice ve výši 120 milionů korun poslouží na dostavbu třetí sportovní haly TJ Lokomotivy Plzeň. Hotová by měla být v září. U Home Monitoring Arény letos bude dokončeno mezi první a druhou ledovou plochou hřiště s umělým povrchem za cca 11,5 milionu korun včetně DPH, naplánováno je také zahájení realizace ubytovny pro hokejovou akademii a vybudování důstojného hlavního vstupu na zimní stadion. Druhá ledová plocha dostane novou časomíru a výsledkovou tabuli. „Poslední, co zbývá dokončit v Doosan Areně ve Štruncových sadech, je brána borců. Je na ni připraveno 18 milionů korun a práce nyní startují,“ uvedla Veronika Krupičková, vedoucí oddělení sportovišť Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně.

Lepšího zázemí a sportoviště se pravděpodobně dočkají plzeňští lukostřelci, protože oddělení sportovišť má vyčleněné finance na zpracování územní dokumentace pro územní rozhodnutí k modernizaci lukostřelnice ve Štruncových sadech včetně výstavby haly. Dokončovat se také bude dokumentace na dostavbu zázemí pro hokejbalisty.

Zlepší se i zázemí pro sportovce a návštěvníky atletického stadionu ve Skvrňanech. Chystá se výstavba občerstvovacího a odpočinkového zařízení za skoro 6,6 milionu korun, které zatím na stadionu chybí. Stát bude na travnatém pásu napravo od hlavní tribuny. Na travnatém pasu mezi stadionem a cyklostezkou vznikne takzvané rozběhové zázemí za 3,5 milionu korun.