Festival Blik, Blik rozzářil Plzeň, i v mrazu přilákal tisíce lidí

  12:46
Kolem 35 tisíc lidí se v pátek a sobotu v Plzni účastnilo festivalu Blik Blik. Lidé se na šestnáct světelných instalací umístěných do veřejného prostoru přišli podívat i přesto, že teploty byly silně pod nulou. Dorazily hlavně rodiny s dětmi, akce ale přilákala i skupinky seniorů či studentů.

V pátek od 18 do 23 hodin dorazilo zhruba 15 tisíc návštěvníků, v sobotu ve stejný čas ještě o pět tisíc lidí víc, odhadla Mirka Reifová, mluvčí organizátora akce, výstavního prostoru DEPO2015 umístěného u řeky Radbuzy.

U světelných instalací se na dvoukilometrové trase z DEPA2015 na Slovany tvořily fronty. Největší, asi stometrová, byla v sobotu kolem půl deváté u vchodu do výstavního prostoru Papírna na Slovanech. Některé návštěvníky odradila a pokračovali raději dál.

Kolem deváté byly v ulicích k vidění i desítky kočárků, několik maminek s kojenci v šátku, na trase běhaly i děti kolem tří let. 

„Dneska zkrátka půjdeme později spát, tuto atrakci jsem dětem slíbila,“ uvedla jedna z maminek, která dorazila s dalšími rodinami. Kolem skupinky se pohybovala zhruba desítka rozběhaných ratolestí.

Největší divácký úspěch měla mezi dětmi instalace Vodní víly u papírenské lávky vedoucí od Papírny k Depu2015 maďarských autorů se sdružení Night Projection. Autoři do koruny obřího stromu na břehu Radbuzy promítli vílu. Menší děti byly nadšené, když mohly běhat po obrázku promítnutém na trávu.

Masaryk v mlze

Dospělí zase chválili instalaci Masaryk na křižovatce do Cukrovarské ulice u Radbuzy. Umělci Martin Búřil a Veronika Bílková na rozstřikovanou vodní mlhu promítali záběry prezidenta i další spoty z období první republiky. Výborný nápad trochu kazil vítr, který obrazy chvílemi rozostřoval.

K tomu zněla česká hymna i Masarykovy projevy. „Stát je spolčení občanů založené na mravních základech. Stát má i smysl duchovní. Podstata demokracie je shoda lidí,“ znělo promrzlým prostorem.

Potlesk sklidil videomapping na budovu gymnázia na Mikulášském náměstí, který si vzala na starost umělecká skupina Foton X a nazvala ho Velká přestávka. Vyprávění o tom, že svět může zachránit láskyplná myšlenka, výtvarné dílo nebo dobrá kniha, provázely dvě známé postavy české literatury - pejsek a kočička Josefa Čapka.

„My chodíme každý rok, líbí se nám nejen instalace, ale i to, že pokaždé je akce v jiné části Plzně. Díky tomu se člověk podívá i do lokalit, kde dlouho nebyl,“ svěřila se Jitka Tichá, která dorazila s manželem a dvěma syny. Neodradila je prý ani zima. „To je jen otázkou dobrého oblečení, když člověk jede na hory, také se musí obléct,“ konstatovala. Rodiče se navíc vybavili placatkou, synové termoskou s čajem.

„Pravidelná vysoká návštěvnost potvrzuje, že podobná akce, která se koná čtvrtým rokem, v Plzni chyběla,“ uvedli autoři instalace Člověče, nezlob se na Mikulášském náměstí Vít Trunec a Luděk Černý. Západočeskou metropoli podle nich pozitivně proměnila akce Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015.