Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

  17:20
Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole. Zjistili, že kuchařky menzy každý den vyhodí pětinu toho, co navaří. Za rok je to šestnáct tun pokrmů.

Na univerzitě pojali problém vědecky a rozhodli se ho podrobně zkoumat. Podle výzkumníků totiž neexistují pořádná data o plýtvání.

„Celosvětově chybí přesná data o plýtvání potravinami v jednotlivých státech Evropské unie. Právě od těchto čísel by se ale mělo následně odvíjet snižování plýtvání potravinami o padesát procent, jak si Evropská unie do roku 2030 předsevzala,“ uvedl výzkumný tým.

Ten se problémem zabývá už více než rok a zjistil, že strávníci univerzitní menzy jídlem často plýtvají.

Denně kuchařky vyhodí přes devadesát kilogramů pokrmů, což představuje jednu pětinu celkového množství. To odpovídá denní spotřebě jídla pro deset lidí na čtyři dny.

„Plýtvání potravinami je významný celospolečenský problém. Zhruba jedna třetina potravin určených k přímé spotřebě je zbytečně ztracena nebo vyplýtvána. Ke ztrátám dochází v celém potravinovém řetězci od vidlí až po vidličku,“ sdělila členka výzkumného týmu Lea Kubíčková.

Po měsíci sledování množství vyhozeného jídla výzkumný tým zahájil informační kampaň na snížení plýtvání potravinami. Využíval k ní sociální sítě i letáky.

„Kampaň měla první den výrazný vliv na studenty, ten se ale postupně snižoval. Množství vyhazovaného jídla se zmenšilo v průměru pouze o jeden kilogram,“ doplnila Kubíčková.

Podle studentů je potřeba problém plýtvání řešit jinak. „Kampaň by měla mít efekt spíš na provozovatele jídelny, než na nás. Plýtvalo by se méně, kdyby jídlo v menze bylo z kvalitnějších surovin a lépe servírované. Teď dostáváme hodně příloh a málo hlavního jídla,“ míní student Mendelovy univerzitě v Brně Igor Horňáček.

Vedoucí stravovacích provozů Mendelovy univerzity František Ostřížek si myslí, že je to neřešitelná věc a neví, co by mohlo pomoct.

„Nakupujeme přes elektronické zakázky to nejlevnější zboží na trhu. Neuděláte z toho super kvalitní výrobek, přílohy jsou takové, jaké jsou. Jestli někomu něco chutná, nebo ne, nerozhoduje o tom, jestli nechá zbytek jídla,“ poznamenal Ostřížek.

Univerzita chce kampaň rozšířit i mimo oblast jídelního stravování po celé České republice a také do zahraničí. Pokud se univerzitě podaří zapojit celý svět, bude to podle Hany Urbánkové z Mendelovy univerzity první celosvětový výzkum na plýtvání potravin v menzách.

Autoři: