Plynovod v části Kájova je nelegální. Po osmi letech hrozí jeho uzavření

  16:22
V lokalitě U Štěpky v Kájově na Českokrumlovsku panují spory kolem nezkolaudovaných domů a plynových přípojek bez povolení. Problémy plynou z toho, že investor projekt nedokončil.

V lokalitě U Štěpky v Kájově na Českokrumlovsku panují spory kolem nezkolaudovaných domů a přípojek bez povolení. | foto: David Peltán, MAFRA

To místo připomíná nedodělané sídliště. Hrbolaté cesty, kaluže, řady nových rodinných domů bez chodníků, nevyřešené výjezdy. Ze země vyrůstají obnažené komínky vodovodních uzávěrů.

Kolem lokality U Štěpky v Kájově na Českokrumlovsku, ze které je úžasný výhled na horu Kleť, už deset let gradují spory.

Lidé tu žijí už léta v nezkolaudovaných domech a odebírají plyn přes přípojky, které nemají ani stavební povolení.

Investor dvacítky stavebních pozemků, ke kterým mělo patřit i základní technické vybavení (ZTV), skončil totiž s původním záměrem na půli cesty.

Podle místních nesplnil závazky, navíc některé stavby, například obslužné silnice, nedokončil nebo udělal v rozporu s původními plány.

„Podívejte, jak tady žijeme. Já už třináct let. Kvůli nedodělkům nemáme domy stále zkolaudované. Naštěstí nám obec prohrnuje šotolinové cesty a odváží odpad, i když by vlastně nemusela,“ ukazuje Lukáš Homolka na okolí.

Další stěžovatel Petr Cibulka, jenž kvůli nedokončenému sídlišti založil spolek, poukazuje mimo jiné na závadu, kterou je plynovod postavený načerno a navíc podle něj v rozporu s platnými normami.

Kde je chyba?

Oblast, kde stojí dvacítka domů a k nimž má podle projektu developerů přibýt dalších dvacet až třicet dalších, řeší Stavební úřad v Českém Krumlově. Po nesčetných urgencích obyvatel zahájil na žádost investora v letošním srpnu řízení k dodatečnému stavebnímu povolení na část plynovodu.

Až po něm by mělo přijít podle slibu úředníků na řadu dokončení cest a dalšího vybavení.

Vinu za nedokončené sídliště dnes svádějí účastníci sporu jeden na druhého. Podle zástupce investora Františka Cimla jsou za vším neustálé připomínky několika obyvatel, kteří sami neplní smlouvy, nedodržují stavební plány a dluží investorovi peníze. Tím projekt brzdí.

Pokud ho budou tvrdošíjně napadat, hrozí, že jim zastaví plyn, jehož rozvody jsou stále v držení stavebníka. Tvrdí, že právo je na jeho straně, a je připraven se o pravdu třeba soudit.

Že se dodávka plynu může i zastavit, připouští také distributor plynu, společnost E.ON.

„O situaci kolem plynových přípojek víme a snažíme se ji řešit jako účastníci dodatečného stavebního povolení. Nutno podotknout, že plynovod není v majetku naší společnosti,“ uvedl mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

Režim předčasného užívání

Stavební úřad v Českém Krumlově zase sděluje, že vydal letos po třinácti letech od nastěhování prvního majitele domu výzvu, aby všichni stavebníci přispěli k zjednání nápravy. A také dodrželi postup, na jehož základě bude konečně možné jednotlivé domy zkolaudovat.

„K tvrzení, že lidé tu žijí v nezkolaudovaných domech, zdůrazňujeme, že tyto domy jsou v souladu se stavebním zákonem v režimu předčasného užívání,“ upozornila vedoucí oddělení kanceláře krumlovského starosty Soňa Petráková.

Deset let rozestavěné kájovské sídliště dělá přitom starosti nejenom majitelům domů, ale i místním politikům. Znesvářené strany se snaží dát dohromady.

„Někdy mi to připadá, jako když se manželé rozvádějí. Ti lidé se všichni znají. Loni jsme je dostali ke společnému stolu, aby se dohodli. Marně,“ podotkl místostarosta Kájova Daniel Vejvoda.

Samotná obec dává jinak od problému ruce pryč a tvrdí, že konat musí stavební úřad. Zatím ale spor směřuje k patové situaci.

Přesto obyvatelé domů berou aktuální stav jako částečné vítězství nad úředníky. Stavební úřad v Českém Krumlově jim totiž oznámil, že u další plánované etapy sídliště nebude vydávat stavební povolení pro stavby rodinných domů dříve, dokud nebudou základní technická vybavení dokončená a minimálně v režimu předčasného užívání.