Přístroj velký jako kniha pomáhá pacientům dýchat, nosí ho všude s sebou

  17:16
Upoutaní na lůžku, dýchající s pomocí přístroje. Tak často vypadali pacienti v ostrovské nemocnici. Nyní se ostrovská nemocnice stala sedmou v celé České republice, která nabízí možnost zapůjčení umělé dýchací plicní ventilace.

Umělá plicní ventilace v ostrovské nemocnici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pro pacienty, kteří sami spontánně nezvládají dýchat, ale mohli by se o ně starat jejich nejbližší, zřídila Nemocnice v Ostrově Centrum pro domácí plicní ventilaci.

„To je metoda, kdy speciální přístroj o něco větší než tlustá kniha, částečně nebo úplně nahrazuje spontánní dýchání, navíc v domácím prostředí,“ uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Ostrovská nemocnice, patřící do skupiny Nemos, tuto službu poskytuje jako jediné zařízení v Karlovarském kraji.

V domácím prostředí bývá pacientům lépe

Součástí péče je i non stop telefonická linka, která slouží ke konzultacím rodině v péči o jejich blízkého.

„V domácím prostředí dochází ke zlepšení psychického stavu pacienta, snížení rizika infekce, alespoň k částečnému návratu ke způsobu života, jakým žil před úrazem nebo závažným onemocněním. Vyloučený není ani návrat k původní profesi. Mnoho pacientů ostrovského centra může cestovat osobními vozy, vlaky i letadly, nepotřebují ke svému transportu sanitní vůz s asistencí zdravotníků,“ uvedla koordinátorka projektu Kamila Zikmundová.

Pacienti, kteří jsou odkázáni na umělou ventilaci, jsou často po úrazech nebo trpí onemocněním nervů a svalů.

„Do centra pro domácí plicní ventilaci mohou přejít pacienti, kteří jsou nyní na lůžkách následné intenzivní péče. V rámci pilotního programu nabízíme kompletní převedení pacienta do domácí péče,“ nabídl zájemcům ředitel nemocnice v Ostrově František Werner.

Nemocnice připraví pacienta a jeho rodinu na všechny možné eventuality, které by mohly nastat. Centrum poskytuje plicní ventilátor s interní i externí baterií a s možností připojení do autobaterie, vzdálený alarm k ventilátoru, kombinovanou odsávačku a pravidelné dodávky spotřebního materiálu dle potřeb daného pacienta, a to bez doplatku.

„Nemocnice Ostrov na oba přístroje poskytuje navíc 24hodinový servis, případně zajišťuje okamžitou výměnu nefunkčního přístroje. Součástí péče je též komunikace s praktickým lékařem pacienta,“ ubezpečuje Zikmundová.

Pacient, ale i jeho celá rodina a blízké okolí musí projít speciálním školením, jak se chovat v případě výpadku zařízení.

„Naučí se ovládat odsávačku, měřit a sledovat životní funkce a zvládnout alespoň základní dechovou rehabilitaci. Pokud se objeví komplikace, je důležité zachovat chladnou hlavu a problém řešit. Ve stresové situaci to však může být obtížné. Spolehlivý telefon, čísla na záchrannou službu a servisní techniky je tak nutné mít stále po ruce. Pravidelné výměny tracheostomické kanyly provádí koordinátorka v domácím prostředí,“ vysvětlila Singerová.

Autor: