Pusté břehy Jezera Most ožijí. Vyrostou tam pláže, přístav a hřiště

  8:24
Jezero Most, které je na místě bývalého lomu Ležáky a v zatopené části zbouraného města, otevře pro veřejnost v roce 2018. Na jeho březích se chystá stavba písčitých pláží, přístaviště pro lodě či sportovních hřišť.

Jezero Most | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Firmu, která bude přímo rekreační zónu stavět, přitom ministerstvo financí začne výběrovým řízením hledat až v první polovině příštího roku.

„Věřím, že to plán otevření nijak neovlivní a termín se stihne,“ zůstává ohledně data zpřístupnění jezera klidný primátor Mostu Jan Paparega (o plánovaném otevření jsme psali zde) .

Jezero Most

Jáma na místě bývalého dolu Ležáky se začala plnit vodou v říjnu 2008. Prvních 20 metrů zaplnily srážky a voda ze stěn, pak sem šest let přitékala voda z Ohře přiváděná potrubím z Nechranické přehrady.

V současné době má jezero hloubku 75 metrů a rozlohu 313 hektarů. Jde o druhé největší jezero v Česku. Větší je pouze jiný zatopený lom, a to Medard u Sokolova.

Při oživování nového jezera musí město a stát úzce spolupracovat. Finance půjdou z takzvaných 15 ekomiliard určených na rekultivaci vytěženého území.

Proto firmy, které projekty budou provádět, hledá ministerstvo financí. Zároveň jde ale o práce na katastru města, proto musí stavby schvalovat i městské zastupitelstvo.

Výstavba pobřežní oddychové zóny by podle předběžných odhadů měla stát 70 milionů korun, výběrová řízení ale náklady často snižují.

Restaurace, půjčovny lodí a kemp přijdou na řadu později

Práce na březích jezera budou rozdělené na tři části: budování písčitých pláží, hřišť a převlékáren; stavba plovoucích mol a přístaviště pro rekreační lodě; zpevnění svahů sypané hráze.

Město Most pak plánuje, že na pobřeží budou třeba restaurace či stánky s občerstvením, půjčovny sportovních potřeb či kemp.

Tyto stavby se ale budou hradit z jiných zdrojů než ze státních ekomiliard. Může se na nich podílet samotné město s využitím dotací, ale třeba je také mohou stavět soukromí podnikatelé.

Jisté je, že na ně dojde řada nejdříve v roce 2018.

Stavební stroje v okolí jezera ale budou v akci už od letoška.

Jako první se začíná stavět, či přesněji obnovovat komunikace Most - Mariánské Radčice, již zničila těžba uhlí. „To je technicky a organizačně nejnáročnější stavba, protože se musí dělat i přemostění dráhy a řeky Bíliny,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

O Jezero se postarají technické služby

Další zakázku na napojení inženýrských sítí a komunikací k jezeru vyhlásí ministerstvo financí ještě během letošního roku.

Vedle termínu, jímž je rok 2018, se zdá být také jasné, kdo se o jezero Most bude starat. S péčí počítá město, které tím nejspíš pověří opět technické služby.

Ty se už nyní starají o provoz dvou dalších rekreačních areálů, které vznikly zatopením bývalých lomů - nádrží Benedikt a Matylda.

Na jejich správu Most ročně vynakládá kolem pěti milionů korun a velký zájem lidí potvrzuje, že to nejsou zbytečné peníze.

Archivní video z napouštění Jezera Most: