Platy letí nahoru, navzdory tomu nemá Preciosa dost lidí

  11:36
Boj o zaměstnance především s firmami z oblasti automobilového průmyslu svádí v době hospodářské konjunktury také sklářská firma Preciosa. Poté, co omezila výrobu v Turnově a přesunula ji do Liberce – Minkovic, potřebovala sto lidí.

Preciosa vychází vstříc i pracujícím matkám. „Můžeme jim dát práci na jednu směnu a také místa ve firemní školce v Liberci,“ říká personální ředitelka Jana Havlíčková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Do továrny v Minkovicích sháníme stále ještě desítky lidí,“ říká personální ředitelka Preciosy, a.s., Jana Havlíčková.

„Zaměstnancům z Turnova jsme nabídli, že mohou přejít do Liberce a zajistili jsme jim bezplatnou dopravu autobusem. Ale také okolní společnosti v Turnově neustále poptávají pracovní sílu také a bohužel řada našich turnovských zaměstnanců reagovala na jejich zájem.“

Odstupné motivovalo lidi k odchodu

Problémy s tím, že museli začít pracovat v Liberci, vynahradila Preciosa zaměstnancům z Turnova takzvanými relokačními balíčky. Pokud ale lidé z Turnova Preciosu úplně opustili, dostali od firmy navýšené zákonné odstupné. Což některé z nich ovlivnilo, aby nastoupili jinam a nezačali dojíždět do Minkovic.

„Další navýšené odstupné jsme podle kolektivní smlouvy vypláceli podle odpracovaných let. Někdo tak obdržel kromě standardních pěti platů odstupného až tři další,“ dodává Havlíčková.

Preciosa, a. s., dává v současné době obživu 1 800 lidem a je největší firmou v Libereckém kraji, jež má českého majitele. „Průměrná mzda je u nás dvacet osm tisíc čtyři sta korun,“ uvádí Havlíčková.

„Loni jsme mzdy zvyšovali téměř o šest procent, letošní průměrný nárůst je také šest procent,“ prohlašuje personální ředitelka. „Nemůžeme se ale pouštět do soupeření s firmami, které jdou v dělnických profesích na nástupní platy až třicet pět tisíc korun.“

Pracující matky mají jednu směnu a k dispozici školku

Milan Šubrt, předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji, hodnotí Preciosu jako jednu z nejvýznamnějších firem v severních Čechách.

„Vyrábí pod tlakem levné konkurence z Asie, kde se kopíruje tradiční české sklo,“ upozorňuje Šubrt. „O místo na trhu musí Preciosa tvrdě bojovat a její mzdy nejdou tak vysoko jako v automobilovém průmyslu. Nedávno jsme ale v Preciose podepsali novou kolektivní smlouvu. Mzdy stoupnou přibližně stejně jako loni a v průběhu roku se k nim pravděpodobně ještě vrátíme.“

Podle Havlíčkové se nadprůměrně vysoké mzdy v automobilovém průmyslu vážou na vícesměnný provoz i na víkendovou práci, což nevyhovuje především ženám s malými dětmi.

„Naším důležitým benefitem je, že můžeme pracujícím matkám dát práci na jednu směnu a také místa ve firemní školce v Liberci,“ tvrdí Havlíčková.

„Směna jim nemusí začínat v šest ráno. Mohou do práce přijít i na sedmou. Lidí, kteří dávají přednost rodinnému životu před vyššími platy, v posledních letech přibývá. Využíváme pružnou pracovní dobu. Díky Nadaci Preciosa pomáháme zaměstnancům v obtížných životních situacích.“

Firma sází na české zaměstnance a jejich příbuzné

Šubrt považuje práci na jednu směnu za obrovskou výhodu. „Od Preciosy jde o vstřícné gesto, také vlastní mateřská škola maminkám hodně pomáhá,“ tvrdí Šubrt. „Škoda, že ostatní velké firmy Preciosu v tomto ohledu nenásledují.“

V Preciose pracuje zhruba 40 procent žen. Firma se ovšem neobejde také bez nepřetržitých provozů, kam se řadí například sklářské hutě či brusírenské provozy. Zaměstnanci tam dělají vždy čtyři směny v kuse a pak si vybírají čtyřdenní volno.

Preciosa chce zůstat firmou s velkou převahou českých zaměstnanců. Proto se ani při současném nedostatku pracovních sil nespoléhá na agentury dodávající zahraniční dělníky. Obrací se kromě jiného na své vlastní dlouholeté zaměstnance, aby doporučili k přijetí své spolehlivé příbuzné nebo známé. Firma má dlouholetou tradici a není výjimkou, že zde pracuje více lidí z jedné rodiny.

„V řadě provozů se bohužel zaměstnanci neobejdou bez dokonalé znalosti češtiny. Proto je práce s cizinci složitější. Pracují u nás kolegové různých národností, ale pouze s trvalým pobytem a také cizinci, kteří jsou v České republice mnoho let. Jde ale spíše o jednotlivce,“ vysvětluje Havlíčková.

„Zapojili jsme se do projektu Ukrajina. Díky tomu se nám například v Preciose Lustry podařilo získat špičkové odborníky v konstrukci. Jedná se o absolventy prestižních univerzit s perfektními jazykovými znalostmi. Uvažujeme také o zaměstnání Ukrajinců ve strojní a brusírenské výrobě. Preferujeme doporučení jejich krajanů, kteří u nás již pracují a osvědčili se.“

Odborníky si Preciosa školí sama

Šubrt Preciosu chválí, že nové zaměstnance vyhledává sama a nevyužívá agentury jako některé jiné velké firmy. „Oceňuji také způsob, jakým vychovává své vlastní odborníky, jak školí a vzdělává zaměstnance,“ dodává Šubrt.

Podle Havlíčkové vkládá Preciosa do kariérního rozvoje svých zaměstnanců miliony korun ročně. Podporuje střední sklářské školy v Kamenickém Šenově, Novém Boru a v Železném Brodě či Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a spolupracuje rovněž s Technickou univerzitou Liberec. Pro studenty dělá soutěže i prázdninové kempy, kde jim zadává úkoly a za odvedenou práci jim dá odměnu.

„Hledáme tak nové talentované lidi na místa konstruktérů, vývojářů, strojařů nebo do marketingu či zahraničního obchodu,“ poznamenává Havlíčková.
Preciosa, a. s., vyrábí křišťálové a zirkonové komponenty pro luxusní módní značky. Kameny z Preciosy zdobí nejen šaty, šperky, ale také kabelky, boty, brýle, nebo hodinky.