Příští rok se zvednou mzdy. Polepší si zdravotníci, úředníci i dělníci

  19:56
Téměř 4,5 tisíce zaměstnanců Fakultní nemocnice v Plzni si od příštího roku finančně polepší. S vyšší mzdou mohou také počítat pracovníci Škody Transportation, Národního parku Šumava i zaměstnanci firmy Borgers CZ.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

„V našem regionu mzdy neustále rostou. Spolu s hlavním městem Prahou, Středočeským a Jihomoravským krajem patříme mezi regiony s vyšší průměrnou mzdou,“ potvrzuje Lenka Křížová z Českého statistického úřadu.

Zatímco v roce 2015 činila průměrná hrubá měsíční mzda v Plzeňském kraji 25 574 korun, podle předběžných výsledků lidé v kraji brali v letošním 1. až 3. čtvrtletí v průměru 25 855 korun, o 1 021 korun víc než za stejné období loňského roku.

Podle informací Jindřicha Brabce, předsedy Regionální rady odborových svazů ČMKOS Plzeňského kraje, vzrostou v příštím roce mzdy zpravidla o pět procent.

„Samozřejmě se to nedá paušalizovat, na řadě míst ještě jednání o nové kolektivní smlouvě ani nezačalo. Navíc k nárůstu mezd je třeba připočítat i další benefity, jakými jsou například stravenky, příspěvky na penzijní připojištění nebo hrazení nákladů na dojíždění,“ jmenuje Brabec.

Příkladem je zmíněná Škoda Transportation s více než 1 300 zaměstnanci. „Škoda Transportation bude od 1. ledna 2017 zvyšovat mzdy o pět procent,“ informoval za firmu Michal Tobrman.

Zaměstnanci fakultní nemocnice dostanou navíc deset procent

Připomněl, že mezi dalšími výhodami pro zaměstnance je i příspěvek na penzijní a životní připojištění nebo příspěvky na volnočasové aktivity. Z těch méně obvyklých zmínil všesportovní den, vánoční dárky nebo vlastní dětskou skupinu.

Borgers CZ ke konci roku zaměstnával 3 685 lidí, z toho zhruba třetina je agenturních zaměstnanců. „Průměrná hrubá mzda za rok 2016 je u operátorů ve výrobě a šiček 25 706 korun. Po revizi mezd ve výrobě, která proběhne v únoru 2017, bude nárůst základních mezd operátorů výroby zhruba tři procenta, to znamená 26 500 korun,“ sdělila HR manažerka firmy Marta Párová.

Škoda Doosan s téměř 1 300 kmenovými zaměstnanci uváděla na začátku roku 2016 průměrnou mzdu u tarifních zaměstnanců a těch se smluvní mzdou 36 733 korun, k listopadu pak 38 325 korun.

Zaměstnanci Fakultní nemocnice Plzeň už mají kolektivní smlouvu na příští rok podepsanou, podle Štěpána Bejvančického z lékařského odborového klubu jsou s výsledkem víceméně spokojení.

„Součástí je zvýšení platu o deset procent, plus další benefity pro zaměstnance. Zvýšil se třeba fond kulturních a sociálních potřeb,“ vysvětluje Bejvančický s tím, že v letošním roce klub neměl žádné konkrétní požadavky na výši platů.

„Navýšení jsme očekávali, slíbila je vláda. Mluvili jsme tedy především o přesčasových hodinách a nedostatku lékařů a sester,“ říká Bejvančický.

Mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová doplnila, že průměrný plat letos činil 39 555 korun. „V roce 2017 předpokládáme průměrný plat 42 324,“ uvedla Levorová s tím, že se nemocnice bude snažit doplnit zejména z řad absolventů chybějící zdravotnický personál.

Národní park Šumava počítá v příštím roce také se zvýšením platů, a to o pět procent. Podle mluvčího Jana Dvořáka to souvisí s úpravou tarifních platů podle usnesení vlády. „Letos za prvních jedenáct měsíců činil plat 27 554 korun,“ sdělil Dvořák.

Vládní usnesení se projeví i na dalších místech. „Průměrný plat v letošním roce, od ledna do listopadu, je 34 361 korun. V následujícím roce mírně vzroste, protože se projeví navýšení platových tarifů stanovených v nařízení vlády,“ uvedla Alena Marešová, mluvčí krajského úřadu, který zaměstnává přes 300 lidí.

Vývoj mezd v Plzeňském kraji

Zatímco v roce 2015 činila průměrná hrubá měsíční mzda v Plzeňském kraji 25 574 korun, podle předběžných výsledků lidé v letošním 1. až 3. čtvrtletí brali v průměru 25 855 korun, o 1 021 korun víc než za stejné období loňského roku.

Téměř šest set zaměstnanců plzeňského magistrátu mělo v letošním roce průměrnou mzdu 31 883 korun, v roce příštím by to podle nynějších odhadů mělo být 32 087 korun.

V Plzeňských městských dopravních podnicích bylo zaměstnáno víc než 800 lidí, průměrná mzda za první tři čtvrtletí činila 29 100 korun, příští rok by to mohlo být až 30 500 korun.

„Průměrné měsíční mzdy zaměstnanců v roce 2016 jsou předpokládané ve výši 28 990 korun,“ říká mluvčí Vodárny Plzeň Kateřina Chmelíčková. Jaké budou platy příští rok, bude jasné až na základě výsledků kolektivního vyjednávání.

Jasno zatím není ani na Západočeské univerzitě, kde pracují více než dva tisíce lidí. „Průměrná hrubá mzda za rok 2016, v období od 1. ledna do 30. listopadu, se pohybuje v relaci 34 732 korun,“ sdělila mluvčí Kamila Kolářová.

Řada společností výši platů zveřejňovat nechce, například s ohledem na konkurenci. „Považujeme srovnání průměrných mezd zcela odlišných firem, s různým počtem vysokoškoláků či s různou dobou zaškolení za zcela zavádějící. Nabízíme podmínky, které nám zajistí konkurenceschopnost na trhu práce,“ říká k tomu mluvčí ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.

Mzdový nárůst v roce 2016 podle ní činil tři procenta, vyjednávání o nárůstu mzdy pro příští rok ještě neskončilo.