Čistší voda pro Prahu vyjde až na miliardu. Želivku opraví do 10 let

  20:08
Vodohospodáři plánují rekonstrukci úpravny Želivka, odkud teče voda pro tři čtvrtiny metropole, hlavně její jižní část. Pravidelné kontroly hygieniků každý měsíc potvrzují, že je voda v Praze poměrně kvalitní, do deseti let by však škodlivin mělo ještě ubýt.

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka | foto:  Petr Topič, MAFRA

Olovo: 0,0005 miligramu na litr, dvacetinásobně pod limitem. Chlor: 0,03 miligramu na litr, desetinásobně pod limitem. Dusitany: 0,01 miligramu na litr, padesátinásobně pod limitem.

Stávající úpravna vody svým výkonem 7 000 litrů za minutu patří k nejvýkonnějším v Evropě. Produkovaná voda splňuje normy s velkou rezervou a v budoucnu má být ještě kvalitnější a zdravější. 

Jedinečná je také padesát kilometrů dlouhá štola, jež vodu z Želivky přivádí do Jesenice u Prahy. Přívodní vodovodní řad z Jesenice do vodojemu Ládví I obchází Prahu podél východního okraje metropole v délce 22 kilometrů. Na něj jsou gravitačně napojena zásobní pásma vodojemů Chodov, Spořilov, Kozinec, Hostivař, Klíčov a Ládví I.

Už teď na Želivce za 177 milionů korun modernizují čerpací stanici surové vody. Plánovaná rekonstrukce bude ještě podstatně nákladnější. Může vyjít až na miliardu korun.

Stavět nový objekt, nebo modernizovat starý?

K dispozici jsou aktuálně dvě varianty modernizace. Obě jsou si podobné v tom, že počítají s podobnou špičkovou technologií čištění vody, a to skrze aktivní uhlí.

Dražší varianta počítá s přístavbou nové, hektarové haly úpravny. Mohou ji však zkomplikovat případné potíže s financováním i řada byrokratických procedur. Mimo jiné by stavba nové haly musela projít procesem o posouzení vlivu na životní prostředí EIA, což by mohlo výstavbu přinejmenším zpozdit.

Přibližně o 450 milionů korun lacinější a jednodušší varianta předpokládá, že se zmodernizují technologie v existujícím objektu úpravny. I když náklady na modernizaci dosáhnou řádově stovek milionů korun, lidé se zatím nemusí bát zdražování vody.

„Ať již bude zvolena kterákoliv z obou diskutovaných variant, nebude to mít vliv na cenu vody,“ uvedl Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

O tom, co se na Želivce bude dít, se rozhodne v druhé polovině letošního roku. „Modernizace by od schválení mohla proběhnout v řádu deseti let,“ uvedl Radek Lanč ze společnosti Želivka, která bude mít ve volbě vhodného řešení konečné slovo.

„Můj osobní názor je, že na základě nyní dostupných faktů bych se asi spíše přiklonil k rekonstrukci,“ zmiňuje Petr Šmejcký, člen představenstva Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), která nakupuje vodu pro Prahu ze Želivky či Káraného.

Problémem Želivky se zabývá také konzultační komise, v níž jsou zastoupeny všechny organizace podílející se na zásobování Prahy a dalších obcí vodou. Jednoznačné řešení však nenabídla. „Komise shledala obě varianty jako vhodná řešení,“ uvedl Šmejcký.

Autor: