Pixar oslavuje v Holešovicích

  8:36
Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.

Mike Wazowski | foto: Impuls.cz

Filmy jako Auta, Ratatouille, Příběh hraček či Hledá se Nemo zná snad každý. Nahlédnout pod pokličku tvorby těchto hitů nyní můžete na výstavě Pixar – 30 let animace v Křižíkově pavilonu E na holešovickém Výstavišti.
Expozice představuje historii slavného studia pomocí filmů a jednotlivé procesy výroby 3D animace. Od výroby scénáře přes zrození charakteru postav, animaci a dabing až po uvedení do kina.

„Snad lidem Pixar evokuje i roli, kterou sehrál v historii animace. Úplně všechno se u­nás musí navrhnout od základů, od těch nejmenších detailů. Lidé jsou pak často překvapení, že za filmem stojí stovky lidí,“ říká Maren Jonesová ze studia Pixar.

Na výstavě, jejíž realizace v­Praze se domlouvala pět let, uvidí návštěvníci kresby postav z filmů či jejich 3D modely. V chodbě před vstupem na výstavu jsou také popsány všechny kroky vzniku animovaného filmu. 

Velkým lákadlem budou také dva speciální exponáty. Iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožívají modely postaviček z filmu Toy Story 2 přímo před zraky návštěvníků. Tím druhým je velkoplošné kino Artscape, ve kterém lidé uvidí speciální film, v němž se prolnou všechny postavičky filmů Pixar za poslední roky.

Interaktivní zóny v obřích boxech nastiňují animační postupy nebo si zájemci mohou hravě vyzkoušet vlastnosti postav filmu Úžasňákovi. Velkým lákadlem může také být přítomnost auta Blesk McQueen v životní velikosti.
„Mohli jsme si vytvořit galerii, jak jsme chtěli. Mohli jsme přizpůsobit prostor koncepci výstavy. Sledujeme zde chronologickou posloupnost filmů,“ dodává architektka Martina Kárová.

Autor článku: Pavel Urban, deník METRO