Žízeň letos určitě nebude, pivovary na Vysočině investují dost

  10:32
Propojení varny s klášterní restaurací. Výstavba vlastní stanice na pěstování pivovarských kvasnic. To jsou některé z novinek, které chystají pro letošek pivovary z Vysočiny či jejího bezprostředního okolí.

Sládek jihlavského pivovaru Richard Procházka čepuje pivo z tanku. Ty se nacházejí ve sklepních prostorách. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největším pivovarem v regionu je humpolecký Bernard. Loni se dostal na další rekordní metu. „Uvařili jsme 302 200 hektolitrů piva. Produkce se meziročně zvýšila o čtrnáct procent. Přesto zůstáváme malým pivovarem, jehož podíl na českém pivním trhu činí jen 1,7 procenta,“ upřesnil mluvčí firmy Zdeněk Mikulášek.

Kolik piva loni uvařily pivovary z regionu

Rodinný pivovar Bernard
302 200 hektolitrů (+14 %)

Pivovar Jihlava
cca 140 000 hektolitrů (neuvedli)

Pivovar Polička
116 494 hektolitrů* (+7 %)

Měšťanský pivovar H. Brod
97 250 hektolitrů (+9 %)

Pivovar Poutník Pelhřimov
50 000 hektolitrů (+ 7 %)

Pivovar Hubertus Kácov
cca 31 000 hektolitrů (cca +20 %)

Pivovar Chotěboř
20 844 hektolitrů (-2 %)

Dalešický pivovar
7 500 hektolitrů (cca +15 %)

Klášterní pivovar Želiv
250 hektolitrů (+5,5 %)

Pozn.: *) Jde o objem prodeje piva.
Zdroj: jednotlivé pivovary, výpočet MFD

Přibližně pětina piva z Humpolce zamířila do ciziny. Dodávky jdou do pětatřiceti států – nejčastěji na Slovensko a nejdál do Austrálie, Mexika a Brazílie.

„Pivovar dokončuje rozšíření ležáckého sklepa. Jeho kapacita se zvýšila o pětinu na 31 680 hektolitrů,“ vyčíslil Mikulášek.

Růst chce také nejproslulejší „filmový“ pivovar na Vysočině – ten dalešický. Letos v místě, kde se natáčely Postřižiny, udělali zhruba 7 500 hektolitrů piva, většinou šlo o světlý ležák.

„Pro letošek očekáváme nárůst objemu výroby o tisíc hektolitrů. Na květen chystáme další nové pivo – desetistupňové,“ prozradil sládek Ladislav Němeček.

I v Dalešicích investovali do logistiky. „Brzy spustíme nový zachlazený sklad pro sudové pivo. O dalších vylepšeních nebo rozšířeních budeme jednat s akcionáři nejdříve po sezoně. Pro stávající výstav je kapacita pivovaru dostačující,“ sdělil Němeček.

Klášter bude mít restauraci, v Poličce vypěstují kvasnice

Turisté často míří také do kláštera v Želivě, kde místní mniši mimo jiné také vaří pivo. „Rok 2016 bude pro náš pivovar zlomový. Inovujeme technologické zařízení a propojujeme pivovar s nově otevíranou klášterní restaurací,“ uvedl správce klášterního majetku František Marek. Nová technologie podle něj umožní výrobu více druhů piv – až v objemu čtyř tisíc hektolitrů ročně. Restaurace se má otevřít v červnu.

Pivovar v Poličce, který má svá odbytiště například na Žďársku, si nyní buduje stanici na pěstování vlastních pivovarských kvasnic z násady ve výzkumném ústavu v Praze. „Stanice zahrnuje nádrže, čerpadla, filtry a chlazení,“ zjednodušeně popsal ředitel Měšťanského pivovaru v Poličce Karel Witz.

V prosinci zkolaudovali rozšířenou linku na stáčení sudového piva. „Dnes dokončujeme expedici a obdobně i přístavbu administrativní budovy se skladem sudů Keg. Současně připravujeme stavbu otevřené spilky,“ doplnil šéf poličského pivovaru.

Zatímco z Poličky pivo do ciziny neexportují a soustředí se na tuzemský trh, havlíčkobrodský Rebel do světa míří. Na vývoz odtud jde přibližně šestina produkce. „Nejvíce jsme loni exportovali do Ruska a Francie, dále pak do USA, Itálie a na Slovensko,“ vyjmenovala za Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě brand manažerka Kateřina Fialová.

Francie i sever Moravy

V letošním roce by v Rebelu chtěli navýšit celkovou výrobu piva asi o 15 procent – přibližně na 115 tisíc hektolitrů. „Plánujeme také rozšíření exportních aktivit v Itálii, Francii, na Ukrajině a v Rusku. V tuzemsku se zaměříme více na region Prahy a Moravskoslezský kraj,“ nastínila.

Loni havlíčkobrodský pivovar investoval do modernizace tunelového pastéru. Letos se vedení společnosti rozhodlo vložit peníze do nové Keg linky. „Dojde k navýšení kapacity plnění,“ upřesnila ke stáčení do sudů Kateřina Fialová.

Pivovar už také reagoval na poptávku odběratelů a začal plnit patnáctilitrové sudy. Také postupně mění etikety svého lahvového piva a otevírá vlastní restaurace. Po hostincích v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou by chtěl do konce letošního roku otevřít další v Praze.

O pětinu navýšil svou produkci pivovar v Kácově u řeky Sázavy. Podobně růst chce také letos. Chtějí zde vybudovat nový distribuční sklad. V souvislosti s novou řadou lahvového piva také upraví technologii na stávajících linkách.

V loňském roce se zvedla také produkce v pelhřimovském pivovaře Poutník. Naopak v Chotěboři uvařili o 400 hektolitrů piva méně než předloni.