Pivní osvěžení na cyklostezkách? Definitivně rozhodnou poslanci.

  9:00
Cyklostezky se pomalu zaplňují! Díky teplému počasí řada lidí oprášila svá jízdní kola už na začátku dubna. Do budoucna by jim požitek z jízdy mohl zpříjemnit i alkohol. Senátoři totiž tento týden podpořili návrh, aby si cyklisté mohli beztrestně dát dvě piva, nebo sklenici vína.

Pivo - ilustrační foto | foto: Alan Hejma, Impuls.cz

Senátní novela počítá s tolerancí do půl promile alkoholu. S úpravou přišel senátor Jiří Vosecký, který Impulsu řekl, že petice ukázala, že si cyklisté přejí pít. „Já si myslím, že to je pro lidi, protože na petici se podepsalo 10 tisíc lidí, tak proč ne? Dejme těm lidem pocit, že můžou a nechme jim zodpovědnost. Budou vědět, že limit je půl promile a když to poruší, tak je čeká trest,“ řekl Vosecký.

Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 tisícová sankce. Návrh zákona teď putuje do Sněmovny. Jak ale Rádiu Impuls řekla servírka Karolína Kéry, tolerance alkoholu u cyklistů může restauratérům snížit tržby. Pivo je totiž v dnešní době většinou levnější, než nealkoholický nápoj. Pokud se tedy v Poslanecké sněmovně podaří prosadit toleranci půl promile alkoholu u cyklistů, budou se moci na cyklostezkách osvěžovat tím nejlevnějším ze sortimentu. „Za půl litru velké Plzně dáte 40 korun a když si objednáte třetinku vody, tak za tu zaplatíte 37 korun. Takže pořád to pivo je levnější, než voda, v tuto chvíli.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: