Pište méně antibiotik, radí vláda lékařům

  7:00
Lékaři by měli omezit předepisování antibiotik na nezbytně nutné případy, protože bakterie jsou proti nim čím dál odolnější. To je hlavní myšlenkou akčního plánu Národního antibiotického programu pro roky 2019 až 2022, který schválila vláda.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bere vláda vážně varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že vzrůstající odolnost bakterií na antibiotika je závažný problém. Vojtěch dodal, že v Evropské unii každoročně zemře 25 tisíc pacientů na nemoci způsobené rezistentními antibiotiky a náklady na jejich léčbu jsou 21,5 miliardy ročně.

Ministr zdravotnictví dále uvedl, že lékaři by měli předepisovat antibiotika racionálně, a to jen v nezbytně nutných případech. Předepisovat by je neměli na virózy a chřipky, na které antibiotika neúčinkují. Pojišťovny by podle něj měly lékaře víc hlídat. Vojtěch podle svých slov sám jednal se zdravotními pojišťovnami o tom, že je třeba předepisování antibiotik více kontrolovat a pokud některý z lékařů vybočuje z normálu, je třeba s ním pracovat.

Národní antibiotický program podle Vojtěcha nabádá k větší osvětě nejen mezi lékaři, ale také mezi pacienty. Jde o to, aby ani sami pacienti nevyžadovali předepisování antibiotik na všechny nemoci, což se bohužel stává.