Na Mars poletí píseň z Hodonína, jsou v ní zachycené i gravitační vlny

  10:16
V roce 2021 možná bude z povrchu planety Mars směrem k Zemi znít píseň od hodonínské hardcoreové kapely Exit Empire. Nahrávku doručí na rudou planetu sonda ExoMars, pak bude záležet na hlasování veřejnosti, jestli právě tuto skladbu vybere. Píseň poslouží ke zkoumání bouří na Marsu.

Timmy Růžička, Rafael Eimut a Přemysl Růžička (zleva) spolu jako kapela Exit Empire hrají tři roky a vydali jedno album. Proslavit se teď mohou i díky „marsovské“ nahrávce. | foto: www.exitempire.com

Skladba hudebníků z Hodonína překoná letem ve vesmíru asi 590 milionů kilometrů. Půlminutových hudebních vzkazů bude na palubě sondy ExoMars jedenáct.

Ze zhruba šesti stovek nahrávek z 53 zemí světa je vybírala odborná porota, v níž zasedli lidé z Evropské kosmické agentury, ale třeba i spisovatel Simon Mawer. „Některé nahrávky ve mně vytvářely obrazy a velmi mne dojímaly,“ uvedl Mawer.

Vítězné nahrávky pocházejí také z Francie, Hongkongu, Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska či Ruska (viz článek Na Mars letí jedenáct zvuků. Vyberte, který se vrátí zpět.)

Kapela Exit Empire složila svou píseň k oslavě vědy a výzkumu vesmíru. Do písně zařadila třeba skutečné nahrávky marsovského větru nebo první zachycené gravitační vlny. Zakomponovala do ní také fotku přistávací lokace na Marsu nebo nedávno zveřejněný snímek černé díry. Obrázky přetvořila na audiozáznam.

„Máme takový digitální syntezátor, do kterého se snímek vloží a ten ho převede na jedničky a nuly. Vytvoří se tak základ zvuku, který se dá dál zpracovat. Výsledkem může být všechno od zvuku v pozadí až po melodii,“ říká kytarista Tomáš „Timmy“ Růžička.

Ve skladbě zazní také cimbál

Podobně do zvuku přetvořili snímek Elona Muska, amerického podnikatele, který chce dobýt vesmír, ale také polibek, západ slunce či fotku svých přátel. Do skladby zakomponovali i ryze české nástroje. Třeba cimbál nebo varhany.

„Cimbál používáme na našem druhém albu. Nicméně to rozhodně nezní jako lidové písničky. Je to moderní rock. Ale konkrétně v této písni jsme cimbál použili záměrně, abychom ukázali náš patriotismus. Protože i modul, jehož paměť písničky na Mars ponese, je český,“ popisuje Timmy Růžička.

Český modul bude na Marsu měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů a hledat odpověď na otázku, jestli na čtvrté planetě sluneční soustavy existují blesky.

Jedna z jedenácti písní, které modul ponese v paměti, bude z Marsu odvysílána k Zemi. Vědci tak prověří, jestli jejich přístroj správně funguje. Navíc porovnáním nahrávky zaslané z Marsu s kopií, která neopustí zemský povrch, zjistí, jaká je kvalita přenosového kanálu z Marsu.

Jestli to bude ta od Exit Empire, rozhodne veřejnost. Vítěznou nahrávku vybírá v hlasování na webu mars.vesmir.cz, kde je možné hlasovat o vítězi až do jara 2021.