Písek si připomněl sto let starý omyl, republiku vyhlásili o 14 dní dřív

  14:32
V Písku si o víkendu připomněli událost ze 13. a 14. října roku 1918, kdy redaktor novin České slovo František Hanzlíček ve městě slavnostně vyhlásil samostatnou republiku. Učinil tak o čtrnáct dní dříve než zbytek Československa.

Ve dnech 13. až 14. října 1918 zamířil do Písku František Hanzlíček, redaktor novin České slovo a tajemník odborové organizace České obce dělnické.

Z balkonu místní radnice tehdy slavnostně vyhlásil samostatnou republiku. Jenže tak učinil o dva týdny dříve než zbytek Československa.

Vše se hned druhý den zrušilo, ale vtipná historka je s jihočeským městem navždy spojená a díky ní slaví Písek výročí vzniku republiky o dva týdny dříve.

Právě tuto událost si připomněli místní o víkendu při akci Osmnáctý v Písku, která přilákala do ulic města stovky lidí a nabídla bohatý program.

Fotogalerie

„V sobotu jsme měli ve Sladovně vernisáž výstavy Půlstoletí s Cimrmanem za účasti Zdeňka Svěráka a herců Divadla Járy Cimrmana. Plno bylo i na představení O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát v Divadle Pod čarou, což byla rekonstrukce událostí, které odehrály před sto lety,“ popsal ředitel Centra kultury města Písek Josef Kašpar.

Vyprodáno bylo i na představení Divadla Járy Cimrmana v Divadle Fráni Šrámka. Rekonstrukci tehdejších událostí si připravili také členové Prácheňské scény.

Autor: