Před šesti sty lety vypálili Písečtí místní klášter, připomíná výstava

  16:06
Byl 20. srpen roku 1419, když rozvášněný dav píseckých obyvatel zničil tamní dominikánský klášter a zavraždil většinu řeholníků. Tuto 600 let starou krvavou událost z dějin města připomíná až do konce září výstava v Prácheňském muzeu s názvem Klášter Svatého Kříže v městě Písku od lidí zlých, kacířských zkažen jest.

Prácheňské muzeum v Písku připomíná výstavou 600 let od vypálení místního dominikánského kláštera. | foto: David Peltán, MAFRA

Podle autora výstavy a historika Prácheňského muzea Jana Adámka bylo v té době vypalování klášterů téměř na denním pořádku. Tyto události předznamenávaly budoucí násilnosti rychle se blížící doby husitské.

„V Písku unikl řádění davu snad jen převor, který byl tou dobou mimo město. Klášter, jehož historie úzce souvisí s dobou založení města, byl zcela vypleněn. Obnoven byl až ve 30. letech 17. století a následně fungoval až do reforem císaře Josefa II.,“ popisuje Jan Adámek.

Návštěvníci na výstavě najdou soubor architektonických článků z rozbořeného kláštera, výběr nálezů z archeologických výzkumů, kresebné rekonstrukce podoby kostela před rokem 1419 či nově zhotovený model jeho původní podoby.

Jedním z hlavních exponátů je rozměrná dřevořezba Ukřižování z doby kolem roku 1420, zapůjčená ze sbírek Národní galerie. Toto téměř dvoumetrové dílo mohlo být součástí vybavení tohoto jediného píseckého klášterního chrámu.

Do čtvrtka je v Písku mimořádně k vidění také originál jediné dochované listiny, kterou vystavili sami písečtí dominikáni. Je z roku 1375 a uschována je ve sbírkách Národního archivu.

Prácheňské muzeum navíc ve středu představí novou knihu o osudech zdejších dominikánů s názvem Mučedníci písečtí. Po slavnostním uvedení v 17 hodin je komentovaná prohlídka výstavou.

Autor: