Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

  9:00
Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Předložili novelu zákona o vnitrozemské plavbě, pod kterou se podepsala padesátka poslanců ze všech frakcí vyjma ČSSD. Podle poslance Pirátů Lukáše Bartoně je smyslem návrhu zrušit neúčinný postih vodáků.

Stopem po vodácké dálnici | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dle odhadů požívá až 80 procent vodáků na vodě alkohol, i přesto, že v současné době platí za takový přestupek pokutu až 100 tisíc korun. Podle Bartoně to ukazuje na to, že tato represivní politika je zcela neefektivní. Změna zákona by měla podle jeho slov pouze dekriminalizovat, nikoli úplně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti by zůstalo ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních.

Novela ruší sankci za plavbu pod vlivem jen pro kapitány a členy posádky malých plavidel, která podléhají zápisu do plavebního rejstříku a nemají vlastní strojní pohon. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení přestupku nevztahuje.

Navrhovanou novelou nebude podle Bartoně dotčena ani odpovědnost posádky lodí za způsobenou škodu nebo újmu na zdraví, případně další odpovědnosti stanovené v jiných předpisech.

Podle poslance Bartoně by mohla být novela přijata tak, aby mohla platit už o letošní vodácké sezoně. S ohledem na lhůty pro schvalování zákonů je to ale nepravděpodobné.

Podobnou novelu, která by měla umožnit cyklistům jízdu po vypití dvou piv nebo skleničky vína, navrhli znovu senátoři.