Pevnost poznání je zavřená. Opravují se v ní podlahy a chystají nové exponáty

  10:17
Příznivci vědy a poznání, kteří rádi objevují okolní přírodu i daleký vesmír, mohou od poloviny ledna navštívit Pevnost poznání za nižší vstupné než obvykle. Popularizační centrum totiž prochází částečnou rekonstrukcí, kdy je nutné na některých místech vyměnit podlahy. Tým muzea proto vyšel návštěvníkům vstříc a zve je do fascinujícího světa vědy za pouhých 50 korun.

Jednou z podzimních novinek olomoucké Pevnosti poznání je i pozorování mikroskopických organismů. | foto: Pevnost poznání

Interaktivní muzeum Univerzity Palackého v Olomouci je celé zavřené až do 12. ledna 2018. V expozicích nyní panuje čilý pracovní ruch. Od soboty 13. do středy 31. ledna pak budou pro veřejnost zpřístupněny pouze dvě expozice – Živá voda a Světlo a tma včetně planetária. Kromě řemeslníků pracují v pevnosti také členové pevnostního týmu, kteří připravují zajímavé novinky v expozicích.

Nové zážitky z astronomie Za planetáriem vzniká sekce věnovaná astronomii. Díky nové prezentaci si návštěvníci lépe představí, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety nebo jak probíhal výzkum sluneční soustavy. Společně s animátory z řad studentů UP zájemci nahlédnou i do krátké budoucnosti a poodhalí záhadné vesmírné objevy. „Všechno se bude odehrávat v prostoru kolem planetária. Připravujeme jiný systém promítání, který doplníme vylepšenými animačními programy,“ prozradil koordinátor expozice Světlo a tma Roman Chvátal. Doplnil, že živé komentované prohlídky vesmíru patří u návštěvníků mezi nejoblíbenější. „Naše planetární ženy, jak lektorkám přezdívám, se postarají o vzrušující prohlídku meziplanetárního či mezihvězdného prostoru.“ V novém prostoru budou realizovány také výukové programy zaměřené na astronomii, o které je mezi mateřskými a základními školami velký zájem.

Tvůrčí aktivity ve vědecké výtvarce Tři lednové víkendy (13.–14. 1., 20.– 21.1., 27.–28.1.) bude otevřena také vědecká výtvarka. „S dětmi i jejich rodiči nahlédneme pod pokličku nejrůznějších vědeckých oborů. Nejenže se něco zajímavého dozví, ale zároveň prakticky rozvinou své tvůrčí schopnosti. V naší dílně se fantazii meze nekladou. Návštěvníci si od nás odnesou nejen zážitek, ale i svůj vlastnoručně zpracovaný výrobek,“ řekla koordinátorka sekce Alice Kosová.

Pevnost chce pokračovat v nastaveném tempu Pevnost poznání loni navštívilo celkem 84 tisíce platících návštěvníků. Do tohoto čísla přitom centrum nezapočítává tisíce lidí, kteří zavítali na volně přístupné akce jako je Veletrh vědy a výzkumu, Academia Film Olomouc (AFO) nebo Noc vědců.

Historicky vzácná budova s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřelecký sklad z 19. století, byla pro veřejnost otevřena v dubnu 2015. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce.