Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

  20:12
Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Je to ocenění za historické smíření při připomínce vyhnání Němců z Brna po konci druhé světové války v roce 1945.

Petr Vokřál | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O vyznamenání rozhodl rakouský prezident Alexander van der Bellen. Jejím udělením chce uznat Vokřálovy zásluhy za vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a za historické smíření s vyhnanci z Brna po konci války v roce 1945.

Vyznamenání ve středu exprimátorovi v Praze předal rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr.

Pro Vokřála to není první zahraniční ocenění. V roce 2016 dostal od německých sociálních demokratů v Mnichově Cenu Wenzela Jaksche, loni v květnu mu německý prezident propůjčil Velký kříž za zásluhy - nejvyšší německé státní vyznamenání, které Německo uděluje za snahu o společné blaho.

Petr Vokřál se v roce 2015 při 70. výročí vyhnání chopil iniciativy českých studentů a aktivistů, kteří od roku 2007 organizovali pamětní pochody k Brněnskému pochodu smrti ze dne 30. května 1945.

Šli od Mendelova náměstí u augustiánského kláštera v Brně do Pohořelic v blízkosti rakouských hranic. Město rovněž pozvalo vyhnance z Brna a jejich potomky k symbolickému pochodu smíření v opačném směru, z Pohořelic do Brna.

Rovněž v letech 2016, 2017 a 2018 se uskutečnily pamětní akce, kterých se Vokřál vždy zúčastnil a k účastníkům promluvil v českém a německém jazyce.

Minulé vedení Brna v čele s Vokřálem také přijalo historickou deklaraci k událostem ze dne 30. května 1945 a následujících dnů, kdy se muselo více než 20 tisíc německy mluvících obyvatel Brna vydat na zmíněný pochod smrti. Při něm zahynulo nejméně 1700 lidí. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí. Některé studie uvádí až čtyři tisíce obětí.

Pouť smíření připomíná německé oběti odsunu:

Autor: