Zenové domy v Liberci jsou podle architektů nejlepší stavbou v Česku

  16:20
Nejlepší stavbu za posledních pět let napříč celou zemí navrhl liberecký architekt Petr Stolín. Jeho koncept Zen-Houses, neboli zenových domů, jejichž princip spočívá v jednoduchosti oproštěné od zbytečností, snadné stavbě a nízké ceně získal Hlavní cenu v nové soutěži Česká cena za architekturu.

Petr Stolín a Alena Mičeková - Zen-Houses v Liberci tvoří dva vzájemně propojené kvádrové objekty. Mají neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů, které ukazují kostru z měkkého dřeva. Ze dřeva, překližky a kovu jsou i interiéry, dům je z prostých materiálů, a tedy méně nákladný. | foto: Česká komora architektů - Filip Šlapal

Soutěž byla otevřena architektonickým realizacím za posledních pět let a přihlášeno bylo 475 staveb. Z 63 nominovaných staveb pak mezinárodní porota vyhlásila ještě sedm finalistů.

„Cítíme to jako velice prestižní ocenění a moc si ho vážíme. I proto, že to je první ročník a že tato cena je jediná napříč všemi architektonickými styly,“ řekl za svůj ateliér architekt Petr Stolín.

Dva vzájemně propojené zenové domy - dvojčata stojí v Liberci Ruprechticích v ulici Trpasličí. Zcela se vymykají okolní klasické zástavbě. Na první pohled vynikají především konstrukčně oddělenými objekty pro odpočinek a pro práci pro své tvůrce - architekty Petra Stolína a Alenu Mičekovou.

Porota ocenila také ojedinělý koncept založený na co nejjednodušší formě bydlení. Zen-Houses jsou inspirovány japonskou filosofií, podle níž by v domě mělo být minimum věcí, aby v nich zůstal prostor pro myšlenky.

Jedná se o dřevostavby ze sendvičových panelů SIP (structural insulated panel), jež jsou založené na mikropilotech. Přestože na šířku měří jen 3 metry, dominantní obrovská okna o rozměrech 2,5 krát 2,5 metru celý prostor opticky zvětšují.

Porota ocenila, že domy nepůsobí stísněně

Sama porota zhodnotila, že nepůsobí stísněně. Ale naopak jsou vzdušné a jeví se jako otevřené. Podle poroty tento dům a ateliér vynikly nad všechny ostatní práce.

„Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb. Díky tomu všemu Zen-Houses dokázal uspět a bezesporu se tak jedná o vynikající dílo, o stavbu se skutečnou ambicí pokoušet hranice a stát se vzorem pro mnohé z nás,“ uvádí porota ve své zprávě.

Domy jsou především velmi variabilní a dají se různě kombinovat nebo stavět na výšku i šířku. Mohou se postavit i jako atriový dům. Vtipně, jako u oblečení, se nabízejí ve čtyřech velikostech S až XL.

K jejich stavbě stačí velmi malý pozemek. Cena stavby se rovná pořizovací ceně bytu a pohybuje se od 1,1 do 1,5 milionu korun. Podle architekta Stolína mohou stejně tak dobře sloužit mladé rodině jako starším lidem jako sociální bydlení.

„Byl bych rád, kdyby našly další odezvu. Šlo nám o skromné, levné, obyčejné, ale kvalitní bydlení. O to ukázat, že kvalitní architektura není jen pro vybranou elitu,“ domnívá se Petr Stolín.

Bodovala i vila Tugendhat

Do finále České ceny za architekturu dále postoupila poměrně široká škála projektů. Například revitalizace a rekonstrukce stávajících prostor či veřejných prostranství.

Porotu nadchla i dvě díla architekta Josefa Pleskota. Jsou jimi rozsáhlé úpravy industriální oblasti Dolních Vítkovic (AP atelier, 2015) a revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli (AP atelier, 2014).

Finalistou 1. ročníku České ceny za architekturu jsou také dvě výrazné stavby: klášter Nový Dvůr (ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA, 2014) a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek Architekti, 2014).

Za dvě velmi zdařilé rekonstrukce mezinárodní porota považuje úpravy Vily Tugendhat v Brně (ARCHTEAM a RAW, 2012) či Tři věže – zateplení obecních budov s urbanistickým přesahem v Líbeznicích (Atelier M1 architekti, 2014).

Jako významný a velmi zdařilý zásah do veřejného prostoru, který navíc vznikl na základě architektonické soutěže, porota shledala revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement, 2013).

Autor: