Stopněte rybí průchody, žádají lidé ministra. Bojí se o koupání v Dyji

  16:28
Lidé z Podhradí nad Dyjí protestují proti unikátním rybím průchodům, které vodohospodáři plánují na řece postavit. Označují je za monstrum, kvůli němuž zmizí ideální místo ke koupání.

ilustrační snímek | foto: Archiv časopisu Kajman

Až k ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) v minulém týdnu doputovala stížnost s peticí kvůli průchodům pro ryby na jezech v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku (psali jsme o nich zde).

Místní a chalupáře oblíbené rekreační oblasti rozlítilo, že plánovaná technologie - turbína na principu Archimedova šroubu, jež pomůže rozšiřování ryb a bude vyrábět i elektrickou energii - znepřístupní koupání. Zároveň se také obávají velké vody.

„Monstrum o průměru 3,5 metru zamezí přístupu obyvatel a tisíců rekreantů na splav a znemožní tak koupání v řece na jediném vhodném a tradičně využívaném místě. Navíc omezí průtok při povodních a při jarním tání pohyb ledů, což zvýší riziko záplav,“ napsala za petiční výbor Dana Orsáková v dopise ministrovi s požadavkem zastavení projektu.

Přiložila i petici se 134 podpisy, ačkoliv Podhradí má jen okolo padesáti obyvatel s trvalým bydlištěm.

Petice je manipulativní, brání se vodohospodáři

Povodí Moravy, jež za nápadem rybích průchodů stojí, protestní akci příliš velkou váhu nepřikládá.

„Petici vnímáme jako manipulativně formulovanou. Není na ní snad ani jeden obyvatel Podhradí, zato tam jsou podpisy lidí z australského Aucklandu, Litovle, Prahy či Bratislavy a Brna, tedy z oblastí, které jsou od místa velmi vzdálené,“ reagoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

„Je namířená proti vodním elektrárnám, ale projekt má zprůchodnit řeku dvěma unikátními přechody pro vodní živočichy. Výroba energie je až druhotná,“ doplnil Chmelař.

Z odborných posudků podle něj navíc vyplývá, že rybochody nemají při povodňových průtocích významný vliv. Může jít o zvýšení hladiny do pěti centimetrů.

Podle lidí, kteří mají v Podhradí nemovitosti, je však před poškozením majetku dělí často právě jen centimetry. „Namísto slibovaného protipovodňového opatření Povodí Moravy ještě zvyšuje riziko v obci, která byla v posledních letech třikrát zasažena povodněmi,“ nechápe Orsáková.

Šroubovice má nasávat vodu i s rybami

Speciální průchody pro ryby, které se jinak v Podhradí nedostanou přes jez Zátiší a Krejčův jez, jsou v Česku novinkou. Podle iniciátorů petice ale do jejich obce naprosto nevhodnou. Podle dokumentace rakouské firmy Hydroconnect, jíž patent patří, je zařízení konstruováno pro spád 2 až 20 metrů, jezy v Podhradí jej mají jen 1,4 metru.

„Máme návrh přímo pro ně, tato zařízení jsou navíc umísťována i na menší spády. Technologie získala loni v Rakousku státní cenu ministra životního prostředí v oblasti ekologie,“ podotkl Chmelař s tím, že tak bude pro ryby zprůchodněn celý úsek řeky od hráze nádrže Vranov až po pramen rakouské Dyje.

Spory vznikly i proto, že jezy jsou součástí evropsky významné lokality Údolí Dyje, sousedící pozemky pak přírodní rezervací Podhradské skály. Jsou tu tedy zvláště chráněné rostlinné a živočišné druhy, třeba kriticky ohrožená ještěrka zelená či užovka obojková, jejíž životní cyklus je přímo spjatý s vodou.

Ani v tom Povodí nevidí problém. V ruce má například stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která projekt podpořila. Už dříve vydal doporučující stanovisko také Moravský rybářský svaz.

Válec s velkou šroubovicí, který nasává vodu i s rybami a překlenuje tak výškový rozdíl hladin u jezu, má totiž zařídit, že se v řece bude více dařit proudomilným druhům, jako jsou pstruzi nebo lipani.

Díky energii má svítit most, poblíž dobijí elektrokola

Ministerstvo zemědělství se ke stížnosti vyjádří do 30 dní. Mluvčí resortu Markéta Ježková nicméně podotkla, že povolení stavby vodního díla je v působnosti příslušného vodoprávního úřadu.

Výměnu názorů sleduje i starosta Podhradí Petr Čálek. „Pokud bude vše zákonně v pořádku, tak s projektem souhlasím. Víc to zatím komentovat nehodlám,“ uvedl.

Pro místní ale první muž obce vydal písemné prohlášení. „Obec je účastníkem stavebního řízení, takže stavbu může připomínkovat. Pokud bude v rozporu s požadavky zastupitelstva, chystáme se to razantně řešit s investorem,“ píše v něm Čálek.

Nastínil také, že by Podhradí mohlo z ojedinělé technologie profitovat. Díky elektrické energii, kterou vyrobí, má svítit blízký most, vznikne i dobíjecí stanice pro elektrokola.

„Jde o zajímavost, jež může přitáhnout mnohem větší počet návštěvníků, nikde jinde v republice takové zařízení nemají. Může být součástí naučných stezek pro školy nebo map pro cyklisty,“ napsal Čálek.

Tím, že bude u jezů probíhat monitorování průchodu ryb podvodními kamerami, zájemci jejich prostřednictvím můžou nakouknout do vodní říše.

Průchody pro ryby za 42 milionů korun chce Povodí Moravy začít budovat v lednu příštího roku. Cesty dvojicí jezů mají být hotové na jaře roku 2018. V nejbližší době má být lidem v Podhradí představen architektonický návrh, dočkají se nejspíš i veřejného projednání.