Rok snů, chválí si pálenice úrodu. Otevřely o měsíc a půl dříve než loni

  7:56
Zatímco v uplynulých několika letech neúrody milovníci slivovice, kalvadosu a dalších ovocných destilátů schraňovali každou kapku, letos se těší, jak doplní zásoby a ještě si vypálí rezervy. Ovoce se urodilo tolik, že pěstitelské pálenice v Moravskoslezském kraji otevřely v průměru o šest týdnů dříve než v předchozí sezoně.

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového kvasu na třešňovici. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Něco takového nepamatuju tak dvacet let. Třešňové kvasy nás úplně zavalily,“ pochvaluje si Zbyněk Hlinka z pálenice ve Fulneku-Pohořílkách.

Obvykle pálí první kotle kvasu v srpnu, letos málem nestíhají už v červenci. „Už jsme několikrát pálili dvacet kotlů za jeden den. To jindy děláme v prosinci,“ srovnává.

Nadúroda ovoce má podle něj ještě další průvodní jev. K výrobě pálenky se odhodlali i lidé, kteří dosud o ničem takovém neuvažovali. „Mají tolik ovoce, že nevědí, co s ním. A je jim líto ho vyhodit,“ přibližuje.

Vypálit vlastní ovoce zkouší i nová generace

V pálenicích se kromě dominantních třešní začínají objevovat i meruňky. „Těch je také dost, což je u nás na severu slušné,“ usmívá se Roman Rajský, majitel pálenice v ostravské městské části Plesná.

Na rozdíl od vesnických palíren má částečně jinou klientelu. A zatím si ji nemůže vynachválit. Právě Plesná totiž patří mezi vyhledávané lokality mladých rodin.

„Koupily domek se zahradou a teď zkoušejí udělat kvas na vypálení. Telefonují o radu, hledají na internetu. A můžu říct, že se jim docela daří,“ říká s tím, že dobrý kvas je základní podmínkou kvalitního alkoholu. „Jak se nepovede kvas, tak mašina s tím už nic neudělá,“ konstatuje.

Výhled na další měsíce je podle Rajského více než dobrý. S potěšením totiž obhlíží stromy obalené jablky a švestkami. Právě ty jsou z hlediska množství hlavní suroviny pro výrobu destilátů.

„Jen ať nepřijde krupobití nebo nějaká podobná apokalypsa. Pokud se ovoce udrží na stromech a dozraje, bude to náš rok snů,“ směje se.

Loni byla sezona ještě horší než horší, glosuje palírník

Při dotazu na podobně dobrou sezonu loví Bohuslav Klimek z Palírny u zelené lípy ve Stonavě na Karvinsku hodně v minulosti. „Naposledy byl tak dobrý start sezony snad v roce 2005, možná ještě dávněji,“ vzpomíná a při zmínce na minulé roky jen mávne rukou. „Předloni to bylo horší a loni ještě horší než horší,“ glosuje.

I proto ho současný zájem těší a na lidech vidí, jak se vlastních pálenek nemohou dočkat. „Někteří ještě mají jablka na stromě, ale už si rezervují termíny na pálení,“ usmívá se a pak se trochu zasní. „Pokud se nic nestane, bude to pro nás pracovně velmi náročný rok. Ale krásný.“

Ceny za vypálení litru stoprocentního destilátu se oproti loňsku většinu nezměnily a obvykle pohybují se okolo 250 až 270 korun bez daně.

Autor: