Bagry rozebírají orlickoústeckou Perlu, padá jedna hala za druhou

  8:34
Po letech klidu se centrum Ústí nad Orlicí začalo výrazně měnit. Stavební stroje zahájily demolici textilky Perla. V příštích letech se má z tříhektarového zanedbávaného pozemku stát nová městská čtvrť.

Po výrobních halách zůstaly jen hromady suti | foto: Jaroslav Hubený

Šéf demoličních prací v areálu bývalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí Milan Miavec má jasno. „Takové fabriky nepatří do města, dnes jsou běžně vylučovány na periferie,“ řekl.

Jeho úkolem je zajistit rozebrání a odstranění 14 opuštěných budov na 15 tisících metrech čtverečních, což se mimo jiných materiálů týká 30 tisíc tun cihel a betonu a 320 tun železa. Část betonu později poslouží při zpevnění cest a parkovišť, část cihel na jiných stavbách.

„Osobně bych chtěl mít kromě jednoho objektu do Vánoc všechny dole,“ dodal stavbyvedoucí.

Demolice byla téměř neviditelná - tedy jen doposud

Zpočátku stavebníci „odstrojovali“ vybavení hal a přitom ponechávali obvodové zdivo, aby se odrážel hluk vzhůru. Nyní již demoliční práce nabraly obrátky a jsou mnohem viditelnější pro okolí. Lidé vidí, že se v Perle něco děje a že padá jedna hala za druhou. Kvůli riziku pro chodce i auta bude ve druhé polovině prosince uzavřen chodník a část přilehlé ulice 17. listopadu.

Firma Trepart práce ukončí v únoru terénními úpravami a odvodněním celého staveniště, které tak bude připraveno na položení inženýrských sítí. Potom už začne postupné budování zcela nové čtvrti. Perla byla uzavřena v roce 2009 a od té doby byl její areál „mrtvý“. Přibližně stejnou dobu se v něm naopak bude stále něco dít, aby vyrostl do konečné působivé podoby.

„Revitalizaci celého území Perla považuji za naprosto mimořádnou a ojedinělou událost, vlastně nemá obdobu v celé historii města. Město muselo definovat, jak chce tři hektary v centru využít, zdali je prodá, anebo bude samo stavět. Také demolice větší části areálu je naprosto mimořádná, žádná rozsáhlejší demolice ve městě nikdy nebyla,“ řekl ústecký starosta Petr Hájek.

Město by mělo vlastnit a spravovat přes čtvrtinu budov na území areálu, ale protože bude zároveň vlastníkem, a tedy investorem komunikačních sítí a veřejného parkoviště, vyjde to celkem na 50 procent území.

Demolice stojí pokladnu města 12 milionů korun, do roka začne stavět nový Dům dětí a mládeže za více než 50 milionů korun, inženýrské sítě vyjdou na 15 milionů, komunikace na 20 milionů korun a rekonstrukce administrativní budovy na nároží ulic Lochmanova a 17. listopadu kolem 75 milionů korun.

Perla v Ústí nad Orlicí

Areál někdejší textilní továrny Perla 01 o rozloze 32 tisíc metrů čtverečních město Ústí nad Orlicí koupilo před sedmi lety.

Ještě než v roce 2009 zkrachovala, zaměstnávala 400 lidí.

Část areálu bude na prodej například pro výstavbu bytů nebo obchodů.

Na přelomu roku by měla být připravena projektová dokumentace Domu dětí a mládeže a nové budovy Střední školy uměleckoprůmyslové.

K ní si město podrží vlastnický vztah. V tomto důležitém prostoru nejblíž centrálního náměstí chce ovlivňovat její podobu a využívání. V přízemí se počítá s prodejnami, občerstvením a dalšími službami.

 Ve druhém a částečně třetím nadzemním podlaží si zájemci pronajmou, popřípadě koupí některou z 18 až 20 nadstandardních bytových jednotek. Podlahové krytiny, obklady, dlažby a vnitřní dispozice si nájemník či vlastník zajistí už sám.

Město se zadluží, ale podle starosty si to může dovolit

Své investice město rozloží na osm až deset let. „Něco se bude řešit dlouhodobým úvěrem. Dosavadní dluh město stáhlo, může si ho dovolit. Bude to velká finanční zátěž, na druhou stranu si město Perlu kupovalo s vědomím, že hodlá území rozvíjet a každý rozvoj stojí peníze,“ řekl starosta, který po řadu let vykonával funkci vedoucího investičního odboru na ústecké radnici.

Dalším investorem bude Pardubický kraj, který využije přibližně desetinu území pro výstavbu ateliéru a odborných učeben Střední školy uměleckoprůmyslové. Stejně jako budova DDM i tato by měla patřit k výrazným architektonickým dominantám centra města, podobně jako třeba budova ústecké základní umělecké školy od architekta Karla Blanka.

V areálu však bude prostor i pro další případné soukromé investice hlavně do bytové výstavby či služeb. Stavby a jejich využití však musí být podřízené regulačnímu plánu. Území z větší části srovnané se zemí čeká rozdělení na jednotlivé parcely, vybrané nabídne radnice k prodeji.

Ve hře je stále i uskutečnění původně plánovaného přemístění hlavní ústecké pošty do tohoto areálu, přestože se Česká pošta rozhodla přesunout ji minimálně na dva roky do vzdálenějšího hotelu UNO. „Je třeba znovu obnovit jednání o podmínkách, za jakých se pošta do areálu Perly přestěhuje,“ řekl starosta.