EU poslala do kraje 38 miliard. S čerpáním jsem spokojený, říká hejtman

  11:22
Pardubický kraj inkasoval v uplynulém programovém období z evropských fondů 38,4 miliardy korun. To znamená například rozpočet pardubické radnice na 19 let nebo částku, která by pokryla provoz fotbalové Sparty Praha téměř na jedno století.

Evropská unie pomohla mnoha miliony například k opravě Zámeckého návrší v Litomyšli. | foto: AP ATELIER

Mezi roky 2007 až 2013 města a obce, hejtmanství a jeho instituce, soukromé firmy i neziskové subjekty získaly z této částky 29,7 miliardy. Zbytek připadá na stát, který peníze využil na výstavbu a modernizaci silnic.

„S výsledky analýzy a čerpání jsem velmi spokojen, protože samotný kraj a jeho organizace vyčerpaly přes pět miliard korun,“ řekl po oznámení přesných čísel hejtman Martin Netolický.

Největší dotace v kraji mezi roky 2007 až 2013

Kolik korun a na které projekty přispěla Evropská unie

1. Výstavba kanalizace a čistírny v Ústí nad Orlicí - 567 milionů.

2. projekt Vzdělávejte se pro růst na podporu firem - 517 milionů.

3. Oprava Zámeckého návrší v Litomyšli - 384 milionů.

4. Snížení emisí v teplárně Opatovice nad Labem - 376 milionů.

5. Modernizace podnikové teplárny Synthesia - 365 milionů.

6. Nové vlakové soupravy na trati Hradec-Pardubice - 347 milionů.

7. Oprava hřebčína v Kladrubech nad Labem - 252 milionů.

8. Rozvoj sociálních služeb v Pardubickém kraji - 252 milionů.

9. VAK Pardubice stavěl novou čističku odpadních vod - 250 milionů.

10. Centrum turistického ruchu na Dolní Moravě - 238 milionů.

Právě on stál o to, aby se veřejnost konkrétní částky dozvěděla. Krajský úřad proto nechal zpracovat rozsáhlou studii, ve které je vše vyčísleno až po pověřené obce.

„Díky této analýze, kterou nedisponuje žádný jiný kraj, ba dokonce ani stát, jsme schopni určit nejen objem financí, které putovaly do jednotlivých obcí s pověřeným obecním úřadem, ale také čerpání, kde vystupoval kraj jako žadatel, či skladbu jednotlivých operačních programů a podíl na celkové vyčerpané částce,“ uvedl hejtman.

Podle statistik žadatelé bez účasti státu vyčerpali nejvíce dotací z Operačního programu Životní prostředí a Regionálního operačního programu Severovýchod. „Tam šlo hlavně o výstavby kanalizace, čističek a zateplování budov,“ uvedl Martin Netolický.

Podporu získalo celkem 6 919 projektů, nejvíce jich bylo na Orlickoústecku, 1 940, nejméně na Chrudimsku, 1 364. Na města a obce připadá 2 262 projektů se souhrnnými dotacemi 8,4 miliardy korun, na kraj a jeho organizace 405 projektů s dotacemi 5,3 miliardy korun.

Dotace skrývají nebezpečí neuvážených investic, říká starosta

Ovšem existují velké rozdíly v úspěšnosti měst. Například Choceň vyčerpala 52 milionů, stejně velká Polička 148 milionů. Starosta Chocně Ladislav Valtr uznal, že město mohlo a i mělo čerpat dotací víc. Podle něj však dotace skrývají nebezpečí neuvážených investic.

„Vidina dotací je na první pohled sice lákavá, ale nutně ne vždy dlouhodobě smysluplná. Lze nalézt řadu případů, kdy se tehdy někteří starostové snažili za každou cenu čerpat nějaké ty dotace, aby bylo hlavně něco nového rychle vidět. Pak to však pocítí jejich nástupci, kteří budou mnoho let poté platit ztrátové provozy,“ uvedl Valtr.

Podle Netolického bude mít čerpání evropských dotací v současném programovém období stejný průběh jako v tom minulém. Tedy velice kostrbatý. Dokonce si myslí, že čerpání peněz bude ještě komplikovanější, než bylo dříve.

„Nejdříve očekávám postupný náběh a potom obrovskou paniku před koncem. Největší aktivita v čerpání byla paradoxně v letech, která už byla za programovým obdobím, a to se podle všech signálů stane i tentokrát,“ uvedl Netolický. „Bohužel také podmínky čerpání jsou podle mě hůře splnitelné, než tomu bylo v minulém programovém období,“ dodal Netolický.

Pardubický kraj v současnosti pracuje na mnoha projektech za pět až šest miliard korun. Jejich přípravu, například u oprav silnic, někdy komplikují nevyřešené vlastnické vztahy k pozemkům.