VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

  9:42,  aktualizováno  13:54
V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem Štěpánkem z Mokroušů. On a jeho dva kolegové zahynuli 5. srpna na misi v Afghánistánu, když na ně zaútočil sebevražedný atentátník.

Zádušní mše začala ve 13 hodin. Kromě rodiny se obřadu s vojenskými poctami zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Armády ČR  Aleš Opata.

Nad kostelem deset minut před začátkem mše přeletěly bojové letouny. Pohřeb se na přání rodiny konal bez přítomnosti médií.

Ke kostelu už od dvanácti hodin přicházely desítky lidí. Redaktorka na místě odhadla, že před otevřením svatostánku pro veřejnost venku čekalo na 300 lidí.

Naposledy se s kamarádem přišlo rozloučit i několik mladých mužů v dresech týmu Pilsen Patriots hrajícího americký fotbal. Patrik Štěpánek s nimi v minulosti hrál.

„Trénoval jsem s ním a jezdil na zápasy. Pamatuji si ho jako tichého kluka. Co se mu řeklo, to udělal, ale vždycky naplno. Když mu něco nešlo, jen tak se nevzdal. V té době už jsme věděli, že ho zajímá armáda, která nakonec nad sportem vyhrála,“ zavzpomínal u kostela hráč Stanislav Košík.

Hlavním celebrantem zádušní mše byl vojenský kaplan Michal Balek, který působí jako duchovní Církve československé husitské. Právě k ní se hlásí rodina zemřelého vojáka.

Bohoslužba trvala asi čtyřicet minut, po ní čestná stráž vynesla bílou rakev z kostela a během čestné salvy ji uložila do pohřebního vozu. Pak zazněla státní hymna a vůz odjel.

Dva starší kolegové Patrika Štěpánka byli pochováni již v týdnu.

Šestatřicetiletý Martin Marcin, který byl nejstarší z trojice, měl pohřeb v úterý v Chomutově, osmadvacetiletý Kamil Beneš ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou.

Všichni tři čeští vojáci zabití sebevražedným atentátníkem byli in memoriam povýšeni do hodnosti štábních praporčíků.

Speciál s ostatky padlých vojáků přistál na Ruzyni (8. 8. 2018)

8. srpna 2018

Patrik Štěpánek byl na své první zahraniční misi

Prezident republiky jim 28. října v Den vzniku samostatného československého státu udělí in memoriam medaili Za hrdinství. 

Patrik Štěpánek se rozhodl vstoupit do armády teprve před třemi lety. V polovině dubna odletěl do Afghánistánu na svoji první misi, která se mu stala osudnou.

V Mokrouších, kde žil, je od minulého pondělí v tamní kapličce pietní místo a na budově obecního úřadu visí černý prapor.

Další pietní místo je v Plzni. Fotografie padlých vojáků lidé umístili i k mřížím u andělíčka za katedrálou svatého Bartoloměje na náměstí Republiky, kde zapalují svíčky a pokládají květiny.

Sbírka pro vojáky

Do mimořádné sbírky pro rodiny tří padlých českých vojáků  vyhlášené Vojenským fondem solidarity poslali lidé téměř osm milionů korun.

Peníze do mimořádné sbírky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, tedy DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90.

Všichni tři vojáci, kteří zahynuli 5. srpna na východě Afghánistánu, sloužili u mechanizovaného praporu z Tábora. 

Při nenadálém útoku sebevražedného atentátníka během rutinní pěší hlídky byli zraněni ještě další tři vojáci - jeden Američan a dva Afghánci.

Z vyšetřování útoku plyne, že vojáci padli do dobře připravené léčky.

Podle médií šel v čele hlídky v úzké uličce afghánský voják, za ním tři čeští vojáci a nakonec Američan a Afghánec. Útočník vykročil ze stínu nedaleko od nich a odpálil se.

Autoři: ,