Hlídky i vrtulník pátraly po zříceném letadle, signál vycházel z dílny

  10:04
Několik hlídek pátralo na Náchodsku po havarovaném letadle, hledal jej i vrtulník. Operační středisko krajské policie totiž dostalo od leteckých dispečerů informaci, že neznámý stroj vysílá z lokality nouzový signál. Pátrači však žádné trosky neobjevili a ukázalo se, že signál spustil dělník ve firmě na výrobu ultralightů.

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Nouzové vysílání z automatického SOS lokátoru zachytili letečtí dispečeři v úterý kolem půl dvanácté dopoledne. Okamžitě zkontaktovali policii a předali jí přibližné souřadnice na okraji Jaroměře, na nichž se měl havarovaný stroj nacházet.

„Nad město přilétl vrtulník, několik pozemních hlídek policistů a jaroměřských strážníků hledalo havarovaný větroň, rogalo či letadlo,“ popsala manévry náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Pátrání trvalo přes dvě hodiny, ale hlídkám se nepodařilo najít ani náznak trosek. Navíc tamní letiště neevidovalo žádný stroj, který by v tu dobu byl ve vzduchu. Policisty tak napadlo zkontrolovat místní hangáry, zda signál nemůže vycházet z některého odstaveného letadla.

„Záhadu vyřešila pozemní hlídka. Lokátor, nevědomky vysílající nouzový signál, objevila v místní firmě na výrobu ultralehkých letadel. Omylem jej aktivoval jeden z montérů,“ uvedla mluvčí.

Podle policie montér pracoval na elektroinstalaci a zařízení zřejmě při zapojování nechtěně spustil. Vzhledem k tomu, že nešlo o úmysl, nebude policie požadovat uhrazení nákladů na výjezd k planému poplachu.

Autor: