Z největších lázní ve střední Evropě bude těžit i sousední akvapark

  13:02
Z nových krajských lázní v Pasohlávkách bude mít radost i vlastník sousedního největšího akvaparku v České republice, firma ŽS Real. Její stoprocentní majitel, akciová společnost Stavcom-HP, totiž spravuje jeden z vrtů, který má napájet právě krajské lázně.

Už třetí sezonu lidé mohou jezdit do velkého akvaparku Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. Loni jej navštívilo půl milionu lidí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

A krajská firma Thermal postupuje se soukromým majitelem Aqualandu Moravia ve shodě. „Oba projekty spojuje geografická poloha, která je atraktivní pro rozvoj cestovního ruchu,“ uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

„Je neustále zdůrazňováno, že jsou vedle sebe, že jejich propojení je logické. Mezi oběma projekty je synergie,“ konstatoval opoziční krajský zastupitel za TOP 09 Jan Vitula.

Největší akvapark v České republice, který ročně navštíví asi sedm set tisíc lidí, se otevřel v srpnu 2013. Jeho provozovatel, ŽS Real, byl původně personálně i vlastnicky propojený s vlivnou jihomoravskou firmou OHL ŽS. S jejím dlouholetým šéfem Michalem Šteflem, jenž je také předsedou krajské hospodářské komory, má hejtman Hašek velmi blízké vztahy.

Vybral si Štefla třeba do své ekonomické poradenské skupiny MOZEK, která fungovala v letech 2009 a 2010. Hejtman Hašek také seděl v radě Regionálního operačního programu Jihovýchod, která ŽS Realu přiklepla v roce 2011 evropskou dotaci 340 milionů korun na výstavbu Aqualandu Moravia.

„Akvapark je soukromá investice s podporou fondů EU, která byla standardně posouzena hodnotiteli a podpořena v souladu se všemi pravidly,“ uvedl k tomu hejtman.

Největším investorem je kontroverzní Slovák

Právě v roce 2011 už ale akcie akvaparku začaly přecházet na lidi a firmy spřízněné s česko-slovenskou finanční skupinou J&T. Ti dnes vlastní většinu. Podle výročních zpráv ale nikdo ze tří firem a šesti fyzických osob nedrží víc než dvacet procent akcií.

Mezi slovenskými investory, kteří vlastní akcie akvaparku, figuruje například firma Tatry Mountain Resorts (TMR). Ta kromě hotelů v lyžařských střediscích v Tatrách provozuje i akvaparky Tatralandia a Bešeňová nedaleko Liptovského Mikuláše. Akcie TMR patří klientům a spolumajitelům J&T.

Dalším podílníkem akvaparku v Pasohlávkách je kyperská firma Proveland Ltd. Kdo za ní stojí, není jasné.

Největším investorem je ale kontroverzní slovenský byznysmen František Hodorovský. Jeho slovenská firma Ennel půjčila na výstavbu akvaparku v Pasohlávkách firmě ŽS Real 354 milionů korun. Tedy víc než čtvrtinu z jedné a čtvrt miliardy korun, na niž výstavba akvaparku přišla.

„Že je Hodorovský největším akcionářem, naznačuje většinové postavení jeho lidí v představenstvu ŽS Real,“ je přesvědčený Ján Kováč, redaktor slovenského týdeníku Trend, který podnikání Hodorovského dlouhodobě sleduje.

Firma chce postavit hotel za 60 milionů

Hodorovský je přitom také akcionářem TMR. Původně mu patřil i slovenský akvapark Tatralandia, který prodal J&T. Peníze z tohoto obchodu pak podle Hospodářských novin použil právě na investici na jižní Moravě.

„Projekt akvaparku mě zaujal rozsahem, destinací i okolní krajinou. Pro resort, který se chystáme vybudovat, je důležité, aby byl na strategickém místě, to se tu podařilo,“ řekl Hodorovský už dříve Hospodářským novinám. S novináři jinak prakticky nekomunikuje.

Že mají akcionáři akvaparku větší plány, se potvrdilo minulý týden. Firma ŽS Real oznámila další výstavbu atrakcí za stovky milionů korun a v příštím roce chce také postavit hotel za 60 milionů korun.

Čínskou stopu tak lze najít nejen u krajských lázní v Pasohlávkách, ale i v akvaparku. Společnost J&T, která dlouhodobě v Číně obchoduje, totiž letos oznámila, že 30 procent jejích akcií koupí čínská investorská skupina CEFC. Propojení krajského a soukromého projektu v Pasohlávkách tak může být v budoucnu ještě těsnější.

Zástupce J&T je totiž podle informací MF DNES i v delegaci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), která tento týden jedná v Číně o investicích v Česku.