Dominikánské náměstí v Brně opraví a auta se na něj možná už nevrátí

  18:32
Po letech odkladů se bude brzy opravovat Dominikánské náměstí v Brně. Zmizí z něj na 70 parkovacích míst, včetně těch pro zastupitele. Proti je paradoxně náměstek pro dopravu Matěj Hollan, který se jinde v centru dlouhodobě snaží auta omezit.

Kvůli adventním trhům řidiči na Dominikánském náměstí nezaparkují až do 6. ledna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dominikánské náměstí před brněnským magistrátem se momentálně připravuje na adventní trhy, které startují už v pátek. Loni stánky zabraly jen část prostoru, letos jej obsadí celý.

Před náměstím, kde normálně najde parkovací místo padesátka řidičů a další dvě desítky brněnských zastupitelů, proto stojí cedule se zákazem parkování do 6. ledna. A je pravděpodobné, že ani po svátku Tří králů se na něj už auta nevrátí, případně jen na chvíli.

O přestavbě prostoru, který nyní slouží jako parkoviště, na místo určené hlavně lidem se mluví dlouhá léta. Novou podobu s kašnou uprostřed navrhla kancelář architekta Petra Hrůši už v roce 2005. Až teď to ale vypadá, že se s náměstím skutečně začne něco dělat.

„Rekonstrukci v tuto chvíli připravujeme. Zvažujeme, jaký prvek bychom tam umístili. V úvahu připadá právě kašna. Předpokládáme, že opravy by mohly začít v únoru se vším všudy,“ nastínil plány radní Tomáš Koláčný (Piráti) s tím, že detailní podoba Dominikánského náměstí se teprve bude řešit.

Jeho slova potvrdil i investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO). „Opravu chystáme kvůli inženýrským sítím a povrchu. Kdyby tam pořád nestála auta, všichni by viděli, že to připomíná vlnobití. Do Vánoc chceme vypsat soutěž na zhotovitele,“ upřesnil Mrázek.

Jenže ne všem členům vedení města se to zamlouvá. Do Mrázka se kvůli připravovaným opravám a hlavně zrušení všech parkovacích míst opakovaně opřel náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno). Ten je přitom známý svými názory, které vůči motoristům ve městě příliš vstřícné nejsou. Tentokrát se ale paradoxně postavil na jejich stranu. Parkování na Dominikánském náměstí podle něj nelze zakázat, dokud se pro řidiče bydlící v městské části Brno-střed nenajde vhodná alternativa.

Tou by mohl být parkovací dům Domini park, v němž by rezidenti získali stání za výhodnější cenu. „Žil jsem celou dobu v tom, že parkovací domy si budujeme i proto, aby z veřejných prostor v historickém centru mohla zmizet parkovací místa. Že se automaticky počítá s tím, že rezidentům, kteří tam dnes parkují, bude poskytnuta adekvátní náhrada za obdobných finančních podmínek. Ale evidentně to není všeobecný názor. Podle pana Mrázka jsem populista, komunista a bůhví co ještě,“ rozčílil se na svém Facebooku Hollan.

Náhrada pro zastupitele? Větší shoda než u rezidentů

Minulý týden na jednání městské rady předložil návrh, v němž požadoval, aby už v době adventu magistrát umožnil rezidentům parkovat v Domini parku za stejných podmínek jako teď na náměstí. Ruku pro však z radních zvedl jen on a Koláčný.

„Podle zástupců hnutí ANO si mají rezidenti zaplatit parkování za komerční částky. Dnes dávají 600 korun za rok, v Domini parku by to bylo 30 tisíc za rok, za parkovaní jen přes noc 8 tisíc. To je docela rozdíl,“ poznamenal Hollan s tím, že na svém postoji trvá.

Brněnské komunikace mezitím na popud Mrázka začaly zpracovávat analýzu, která zjišťuje, kolik rezidentů vůbec před magistrátem parkuje. „Vozy se tam střídají a zatím není jasné, kolik zdejších obyvatel to místo skutečně využívá,“ vysvětlil Mrázek.

Zatímco lidé z okolních domů nejspíš budou muset parkování řešit jinak, politici se o místa pro auta pravděpodobně obávat nemusejí. „Podle mého by se zastupitelská místa měla stejně jako ta pro rezidenty nahradit Domini parkem,“ podotkl Koláčný. A podle něj je mezi radními na přesunutí míst pro politiky do parkovacího domu větší shoda než na levnější náhradě pro rezidenty. Vedení města by téma mělo opět řešit už na úterním zasedání rady.

Návrat k Rybímu trhu

Dominikánské náměstí dříve neslo název Rybí trh podle sortimentu, který na něm od 14. století trhovci prodávali. Kašna tam stávala až do 19. století, lidem sloužila jako zdroj pitné vody. Objevena byla při archeologických výzkumech brněnského podzemí a od té doby město zvažuje, že ji do prostoru vrátí.

S myšlenkou, že rekonstrukci náměstí a zrušení parkoviště musí předcházet výstavba parkovacího domu, v němž místní najdou náhradní parkování, přišla už dvě předchozí vedení města.

„Lidé se mě už teď ptají, kde mají zaparkovat. Máme tady zvýšený provoz v souvislosti s adventem, Dominikánské náměstí uzavřeli v rozsahu, v jakém nikdy nebylo. Loni tam alespoň několik míst zůstalo, letos to s našimi občany zapomněl kdokoli vyřešit,“ povzdechl si starosta Brna-střed Martin Landa (zvolený za Žít Brno). Podle něj je v celé městské části 220 rezidentů, kteří nemají kde zaparkovat.