Parkování u letiště bez kamer. Stačí zámek a řetěz.

  8:49
Z parkování kolem pražského letiště se stal výnosný byznys. Pro někoho ale noční můra. Ještě před sedmi lety stálo denní parkování v krytém stání hned u terminálu 600 korun. Dnes díky konkurenci za tuto cenu odstavíte vůz na některém z desítek parkovišť typu „zaparkuj a leť“ na celý týden. Jde o to, co za své peníze očekáváte. Na některých je ostraha 24 hodin, kamery, vstupní závory, kvalitní zpevněné plochy a doplňkový servis. Jinde jen plechová vrata, snadno překonatelný plot, kamerový systém je jen na výstražných cedulkách. O bezpečném zaparkování se dá minimálně pochybovat.

Krátkodobě parkující vozy komplikují dopravu. | foto: Pavel Hrabica

Například parking u ruzyňské vazební věznice. Nepříliš udržovaný bývalý statek, kam vstoupíte, aniž vás někdo zastaví. Kamery žádné, alespoň ne viditelně instalované. Zaparkované vozy nikdo nehlídá, kolem si hrají děti z bytů uvnitř objektu. Klienty zřejmě přesvědčuje cena. Za týden 500 korun, platí se ovšem předem.

V nedaleké Rakovnické ulici, hned u železniční trati, se o kamerách také jen píše. Hlídač žádný, na vratech visací zámek a tabulka s telefonem na provozovatele. Mezi asi třemi desítkami vozidel jsou ale klienti i z Německa.

Také můžete využít tzv. zahrádkáře. Poskytují parkovací plochy na základě smlouvy, pronajímáte si totiž část jejich zahrady 5 x 3 metry. „Nemusejí absolvovat žádné stavební řízení, a když přijde kontrola, řeknou, že jsou to auta známých,“ říká místostarosta Tuchomeřic Karol Böhm. „Nemusejí stavět zpevněné plochy, budovat ochranu proti úniku paliva a oleje do půdy.“ Jedno takové parkování načerno v Tuchoměřicích měli a bylo pro ně noční můrou. Než na tuhle černou stavbu vyjel bagr, ruský majitel pozemek prodal a zmizel.

„Zahrádkáři“ své služby kromě internetu nijak neprezentují. Auta přijíždějí ve dne i v noci, sousedé většinou jen rezignovaně krčí rameny. O legálnosti jejich podnikání se dá pochybovat. Vítězí však cenou.

Právě ceny se, na rozdíl od úrovně služeb, u téměř třech desítek provozovatelů na území Prahy i Středočeského kraje kolem letiště drasticky neliší. Jedno z parkovišť však nabízí zajímavou loterii. Pokud si v daném týdnu rezervujete místo jako první, parkujete týden jen za 9 korun. Pak se cena adekvátně zvyšuje, až třicátý v pořadí platí podle ceníku. Za stání s ostrahou pod kamerami dáte necelých 900 korun.

Za kolik u nás i jinde

Dva tisíce za den parkování jsou v Praze už dávno minulostí. Obrovská konkurence srazila ceny tak, že riskovat zaparkování někde ve městě už nikdo neřeší. Ani v zahraničí už dlouhodobé parkování našince nezruinuje.

Pražské ceny za osm dní se podle údajů na www.parkovani.mobi.prg pohybují od 500 do 900 korun. Záleží na sezoně a okamžiku, kdy si místo rezervujete. Některá stání za hranicemi Prahy v okolí letiště jsou dražší než na letišti samotném.

V Brně zaplatíte na několika podobných parkovacích místech v těchto dnech mezi 600 a 700 korunami.

Kolem letiště v Mošnově u Ostravy lze parkovat třeba za 50 korun denně (v akci), šest až devět dnů pořídíte kolem 600 korun. V akci i za 500 korun (6 až 9 dní).

Sedmidenní parkování u letišť v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku je následující:

Berlín – Schönefeld: 1383 korun

Berlín – Tegel: 1670 korun

Mnichov: 1227 korun

Lipsko: 835 korun

Drážďany: 966 korun

Katovice: 325 korun

Vídeň: 1409 korun

Bratislava: 809 korun

Autor textu: Pavel Hrabica, Deník METRO