Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

  8:46
Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece jen stavět bude. Město totiž dostane potřebných 51 milionů z evropských fondů. Stavba vyjde na více než dvojnásobek.

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži. | foto: vizualizace MěÚ Kroměříž

„V dotačním programu navýšili částku, a protože jsme skončili první pod čarou, kontaktovali nás, zda chceme v projektu pokračovat,“ popsal starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům město potřebuje, a proto radní na mimořádném jednání přijetí finanční pomoci schválili.

„Bude to jedna z nejvyšších dotací, které kdy do města přišly,“ dodal Němec.

Stavět se bude v Havlíčkově ulici a vzhledem k rozpočtu zhruba 115 milionů korun půjde o největší investiční akci celého volebního období.

Strategická lokalita

Částku výrazně zvyšuje nutná sanace palivových nádrží, které dříve využívala armáda. Práce vyjdou přibližně na 55 milionů korun, samotná stavba pak na 60 milionů.

„Parkování je ve městě citelným problémem, proto tuto investici považuji za klíčovou,“ poznamenal Němec.

Fotogalerie

Město hodlá začít stavět v ideálním případě ještě před koncem roku. Vznikne tak 150 nových parkovacích míst, což výrazně odlehčí dopravě v centru.

Parkovací dům totiž bude stát na strategickém místě, z něhož se člověk dostane během několika minut jak na Velké náměstí a k Arcibiskupskému zámku, tak i opačným směrem do Květné zahrady.

Pozemky v Havlíčkově ulici město koupilo v roce 2017 společně s budovou někdejší okresní vojenské správy. Budovu plánuje přestavět na startovací byty pro mladé a na byty pro seniory (viz též Kroměříž koupila budovu vojenské správy, vytvoří tam byty).

Parkovací dům vyroste na rohu Havlíčkovy ulice v docházkové vzdálenosti k hlavním kroměřížským atrakcím.

Parkovací dům vyroste na rohu Havlíčkovy ulice v docházkové vzdálenosti k hlavním kroměřížským atrakcím.

Autor: