Zlín spustil parkovací revoluci, na ulici zaplatíte bezkontaktní kartou

  9:32
Ve všech parkovacích automatech na území Zlína mohou řidiči platit bezkontaktně. Stejnou možnost nabízí zatím jen dvě části Prahy a částečně Tábor. Zlín je tak prvním městem v Česku, které je pokryté úplně a řidiči v něm už nemusí shánět drobné, ani se zlobit, že jim automat na ulici nerozmění.
Parkovací automaty v celém Zlíně nyní přijímají bezkontaktní platební karty.

Parkovací automaty v celém Zlíně nyní přijímají bezkontaktní platební karty. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Transakční poplatky jdou na náš účet, pro řidiče se tak cena parkovného nezmění,“ uvedl Jakub Černoch, ředitel Technických služeb, které parkovací automaty ve Zlíně spravují.

Novinka platí od července a nových je všech 18 zařízení, která ve Zlíně jsou. Technické služby to vyšlo na 2,7 milionu korun, včetně platebních terminálů a monitorovacího softwaru. Možnost platit mincemi zůstává zachovaná, bezkontaktní varianta je navíc.

Obsluha automatů je jednoduchá: stačí dvěma tlačítky navolit požadovanou částku a dobu parkování a přiložit platební kartu.

„Šlo nám o maximální zjednodušení a komfort pro řidiče,“ dodal Černoch.

Mírné potíže to však přineslo držitelům rezidenčních karet. Ty, které používali dosud, nové přístroje nepřečtou, a proto si museli vyzvednout jiné.

Bezkontaktní novinka se týká parkovacích automatů v ulicích Kvítková, Zarámí, Sadová, tř. Tomáše Bati, Vodní a Hradská, kde je celkem 400 míst ke stání. Kromě toho Zlín disponuje dalšími 700 místy na šesti placených parkovištích. I ty čeká zásadní změna, k níž pravděpodobně dojde už během letošního roku.

Jiná města v kraji platbu kartou nezavádí

Město totiž plánuje takzvaný bezzávorový systém na parkovištích v Bartošově a Gahurově ulici, pod kinem, u Prioru, kostela a u sportovní haly. Budky, v nichž parkovné vybírá obsluha, nahradí automatický systém placení podobný tomu, jaký je u nákupních center.

Větší komfort pro řidiče nabídnou také plánované navigační tabule, na kterých budou směrovky a počet volných míst na jednotlivých parkovištích. Systém už úspěšně používají například v Uherském Hradišti.

Ostatní velká města v kraji bezkontaktní placení parkovného zavádět nebudou. „V nejbližší době se o tom neuvažuje. Lidé zaplatí klasicky mincemi nebo mohou uhradit parkování SMS zprávou,“ shrnul mluvčí Kroměříže Jan Vondrášek.

Právě v historickém centru města, do něhož památky UNESCO jen během loňské letní sezony přilákaly 200 tisíc návštěvníků, by přitom opodstatnění měla.

„Platební karty jsou natolik rozšířené, že ten, kdo přechází na modernější technologii, rozhodně neudělá chybu,“ potvrdil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Jako velký problém to ale nevidí, ze statistik totiž vyplývá, že Zlínský kraj nebývá prvním místem, které cizinci v Česku navštíví, a tím pádem už mají drobné mince k dispozici.

Změny v parkování jsou však prakticky nekončící proces a všechna města dlouhodobě hledají hlavně možnosti, jak navýšit počet míst. V Kroměříži chtějí v příštím roce začít se stavbou parkovacího domu v blízkosti centra pro 150 aut. Jde o investici za 35 až 40 milionů korun.

Ve Vsetíně zase nyní autům vyhradili část autobusového nádraží, kde vyznačili třicet šikmých stání pro krátkodobé parkování. „Druhé nástupiště nebylo využívané a i zmenšený prostor nádraží pro autobusovou dopravu bohatě stačí,“ ujistil starosta Vsetína Jiří Růžička.

Nová místa řeší dlouhodobý problém s parkováním u nemocnice, polikliniky a nádraží. Jsou zdarma, řidiči ale musí mít parkovací hodiny a stát tady mohou nanejvýš 120 minut.

U nádraží je to už druhá plocha v krátkém čase, ke stání se dá využít i prostor bývalé železniční vlečky.

Zvětšují se také parkovací plochy ve Valašském Meziříčí, kde za poslední dva roky přibylo téměř 200 míst a dalších 120 je v plánu.