Festival nabídne Českou filharmonii v hale, Urbanovou, Plachetku i Margitu

  8:32
Pardubické hudební jaro 2018 nabízí pro příznivce vážné hudby atraktivní program. Jubilejní 40. ročník festivalu bude nejdražší v historii. Předprodej lístků již začal.

Eva Urbanová v plzeňské inscenaci Smetanovy opery Libuše. V Pardubicích se představí 4. března - představení bude věnované stému výročí založení Československé republiky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Čtyřicátý ročník festivalu Pardubické hudební jaro se uskuteční od 4. března do 6. května příštího roku. Jeho program nabitý zvučnými jmény orchestrů i sólistů nabízí celkem 26 koncertů, operních a baletních představení.

„Tak velký festival klasické hudby v Pardubicích ještě nebyl - kvalitou interpretů i očekávaným počtem návštěvníků. Loni jich bylo sedm tisíc a tím, že bude koncert i na zimáku, odhaduji, že se jich objeví kolem deseti tisíc,“ řekl produkční festivalu Vladimír Faltys. „Ale výročí 100 let založení Československé republiky si to zaslouží,“ dodal.

Právě tyto „vlastenecké“ koncerty k významnému výročí se slavnými českými skladbami budou taháky a ozdobami festivalu.

„Každý vzdělaný a kulturní člověk by měl aspoň jednou slyšet naživo Smetanovu operu Libuše, zrovna tak jeho Mou vlast a Dvořákovy Slovanské tance,“ řekl ředitel a umělecký šéf festivalu Josef Krečmer.

Šanci slyšet všechny tyto tři tituly posluchači během festivalu dostanou, kněžnu Libuši pak v podání operní hvězdy Evy Urbanové. A navíc třeba dva koncerty a operu Liška Bystrouška k devadesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka.

Do Pardubic dorazí i Mischa Maisky, mnohými kritiky považovaný za nejlepšího violoncellistu současnosti. Lákadly budou také houslista Josef Špaček spolu s pardubickým komorním orchestrem Barocco sempre giovane, francouzský soubor s autentickými barokními nástroji Les Folies Francoises, pražský žesťový ansámbl Czech Brass, Vlachovo kvarteto Praha či vokální okteta Gentlemen Singers a Octopus pragensis.

Zájemci o vstupenky mohou zvažovat i účast na koncertu barokních árií v podání pěvců Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové, na večeru Štefana Margity či chrámovém koncertu Evy Urbanové. Představí se i harfistky Jana Boušková a Kateřina Englichová, kytarista Lubomír Brabec a další.

Určitým vybočením ze žánru klasické hudby bude koncert vokálního seskupení 4TET s Jiřím Kornem v Chrudimi a v Pardubicích. Uvedení Mé vlasti se ujme nejslavnější český orchestr, a navíc v neobvyklém prostředí.

Festival nachází i nekonvenční prostory

„Těžko si lze představit vhodnější způsob, jak hudebně oslavit století naší státnosti. Česká filharmonie koncertovala naposledy v Pardubicích před 38 lety, takže je to událost i z tohoto hlediska. Vystoupí v Tipsport areně, kde se nikdy v historii nekonal akustický koncert bez nazvučení. Nechali jsme si udělat znalecký posudek, z něhož vyšla akustika velmi příznivě. Čili nejsou žádné obavy, že by byl prostor pro koncert filharmonie nevhodný,“ řekl Josef Krečmer.

Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro

  • Pořádá se od roku 1982
  • Pořadatelem festivalu je od roku 2013 společnost Barocco sempre giovane.
  • Festivalová vystoupení 40. ročníku budou uspořádána v koncertních sálech a památkových objektech Pardubic, v Chrudimi, Hlinsku, Heřmanově Městci, Přelouči, Sezemicích, Kameničkách, Vysokém Mýtě a Žďáru nad Sázavou.
  • Festival představuje významné tuzemské a zahraniční umělce. Na jaře 2018 například Českou filharmonii, Filharmonii Brno, Janáčkův komorní orchestr Ostrava, soubory Les Folies Francoises, Czech Brass, Vlachovo kvarteto, Gentlemen Singers, Octopus pragensis, Mischu Maiského, Barocco sempre giovane, Josefa Špačka, Adama Plachetku, Kateřinu Kněžíkovou, Evu Urbanovou, Štefana Margitu, Janu Bouškovou, Kateřinu Englichovou, 4TET a další.
  • Koncerty se konají s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Pardubického kraje, Statutárního města Pardubice a dalších subjektů.

Výjimečnost tohoto koncertu potvrzuje i varhaník Pavel Svoboda, člen správní rady festivalu a pořádajícího souboru Barocco sempre giovane.

„Jen najít u České filharmonie termín a přesvědčit je, aby přijeli do Pardubic, je téměř nemožné. To, že se to povedlo, je exkluzivní záležitost, která se léta nemusí opakovat,“ řekl Pavel Svoboda.

Přední orchestry, dirigenti, operní a baletní soubory, komorní tělesa, pěvecké sbory a sólisté se představí nejen v aréně, divadle, zámku, kostele, Domě hudby a v Atriu Paláci v Pardubicích, ale i na stadionu, v muzeu a divadle v Chrudimi, v kostele a Multifunkčním centru v Hlinsku, synagoze v Heřmanově Městci, Občanské záložně v Přelouči a kostelech v Sezemicích, Kameničkách, Vysokém Mýtě i Žďáru nad Sázavou.

„Dnešní posluchač je velmi náročný, snažíme se jít tomuto trendu naproti. Díky tomu, že festival nachází i nekonvenční místa a prostory, může oslovit více diváků,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. Město na akci přispěje půl milionem korun, kraj čtvrt milionem korun. Rozpočet festivalu je přibližně sedm milionů korun.