Piráti navrhují odvolání pardubického primátora, kvůli elektrárně

  8:40
Pardubičtí Piráti chtějí odvolání pěti radních včetně primátora. Nelíbí se jim, že nehlasovali pro návrh, aby se město odvolalo proti rozhodnutí udělit výjimky chvaletické elektrárně. Ta chce vypouštět do vzduchu více škodlivin, než je nutné.

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Členové zastupitelského klubu Pirátské strany podají návrh na odvolání primátora Martina Charváta z hnutí ANO a jeho čtyř kolegů radních Petra Kvaše, Jana Mazucha (oba ODS), Jiřího Rejdy (ANO), Tomáše Pelikána (SPP).

Zmínění politici 10. července na jednání rady města neschválili podání odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu, který udělil výjimky chvaletické elektrárně na vypouštění většího množství rtuti a oxidu dusíku, než povolují normy.

Přitom zastupitelé už v zimě odhlasovali, že krajské město si udělení výjimky nepřeje.

„Únorové zastupitelstvo deklarovalo, že nesouhlas s udělením výjimky je v zájmu zdravého životního prostředí ve městě. Hájit zájmy občanů města je přitom zákonnou povinností každého zastupitele. Jsme proto přesvědčeni, že pro podání odvolání měli právě v zájmu města hlasovat všichni radní bez ohledu na jejich osobní názor,“ řekl za Piráty zvolený zastupitel Jakub Kutílek, člen Zelených.

Návrh má ale poměrně malou šanci na schválení. Všichni zmínění radní jsou součástí zatím velmi pevné koaliční vlády, která disponuje dostatečným počtem hlasů. I proto jsou zatím hlavní aktéři v klidu.

„Piráti mají na tento krok určitě nárok a právo. Já jim na zasedání velmi rád vysvětlím svoje pohnutky takto hlasovat. Jen bych doplnil, že jsem byl proti odvolávání ze strany města i v únoru, jsem tedy konzistentní,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš.

Nesnažíme se vyvolat jednání o jiné koalici, tvrdí Piráti

Piráti výsledek rozhodnutí rady kritizovali již v červenci. Tehdy poukázali zejména na to, že Martin Charvát a Jiří Rejda šli částečně proti vlastnímu dřívějšímu hlasování na zastupitelstvu. Ještě v únoru totiž byli na zastupitelstvu proti výjimkám. V létě se ale zdrželi hlasování a tím pádem bod neprošel.

„Skládání účtů je však možné jen na jednání zastupitelstva, a tak se téma znovu otevírá po dvouměsíční odmlce. Chceme, aby se tím nyní zastupitelstvo seriózně zabývalo. Proto jsme využili svého práva a materiál předkládáme jako samostatný bod v řádném předstihu,“ uvedla pirátská zastupitelka Lenka Španihelová.

Podle ní však není ambicí Pirátů měnit pořádky na magistrátu. Nechtějí se stát součástí nové radniční koalice.

„Nesnažíme se vyvolat jednání o jiné koalici. Oba velcí koaliční partneři disponují dostatečným počtem zvolených zastupitelů, aby odvolané radní dokázali nahradit. Naším cílem je vynutit si respektování rozhodnutí zastupitelstva, jemuž je rada odpovědná,“ dodala Lenka Španihelová.

Hlasovat se bude tajně a o jednotlivých jménech zvlášť. Není tedy vyloučeno, že odvoláni budou jen někteří z navržených. V případě, že k odvolání radních dojde, není podle zákona nutné volit nové členy hned na zářijovém zastupitelstvu. Rada může dočasně fungovat v neúplném složení. Úřadující primátorkou se v případě odvolání Martina Charváta i Petra Kvaše stane druhá náměstkyně Helena Dvořáčková (ANO).

„Návrh zastupitelů Pirátské strany považuji za čistě politicky účelové. Tvrzení Pirátů, že to, že jsme se zdrželi hlasování, povolilo výjimku elektrárně, je nesmysl a de facto manipulace vůči občanům,“ řekl Charvát.

 „Rozhodnutí bude posuzovat ministerstvo životního prostředí. Zdůrazňuji, že mně i mým kolegům jde vždy v první řadě o občany a odmítám tvrzení o upřednostňování privátních zájmů, jak je mi podsouváno,“ dodal.